REKLAMA

Rzeczniczka rządu: liczymy, że dobre zmiany znajdą szersze poparcie

  • Autor: PAP
  • 18 listopada 2015 15:11
Rzeczniczka rządu: liczymy, że dobre zmiany znajdą szersze poparcie Elżbieta Witek (fot. Adrian Grycuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 PL)

Liczymy na to, że dobre zmiany przedstawione w expose premier Beaty Szydło znajdą w Sejmie szersze poparcie, niż tylko Zjednoczonej Prawicy - powiedziała rzeczniczka rządu Elżbieta Witek w środę w rozmowie z dziennikarzami.

„Liczymy na to, że te dobre zmiany znajdą większe poparcie, niż tylko w większości Zjednoczonej Prawicy w polskim parlamencie – powiedziała Witek. - Mam taką nadzieję, bo patrzyłam na reakcję sali i widziałam, że znaczna część tych propozycji przedstawianych przez premier Szydło znajdowała akceptację po drugiej stronie”.

Pytana, ile stron miało expose, odpowiedziała, że nie liczyła, bo nie to było najważniejsze. „Najważniejsze było (…), że pani premier Szydło w sposób przekonujący mówiła, że mamy świadomość, iż ze wszystkich obietnic rozliczą nas Polacy - podkreśliła Witek. - To jest nasza misja, nasz obowiązek”.

„To nie jest kwestia naszych osobistych karier i naszej ambicji politycznej – mówiła rzeczniczka rządu. - Nam Polacy zaufali i tego zaufana nie można zawieść”.

Podkreśliła, że tworzenie rządu i przejmowanie obowiązków odbywa się bardzo szybko właśnie po to, żeby jak najszybciej było możliwe przystąpienie do realizacji wszystkich zamierzeń i obietnic składanych podczas kampanii wyborczej. „Naszej, ale też pana prezydenta Andrzeja Dudy, który potwierdził dwukrotnie, że czuje się współodpowiedzialny za realizację tego właśnie programu, bo on takie właśnie obietnice składał w swojej kampanii” - mówiła Witek.

Pytana, od kiedy rodzice będą mogli skorzystać ze wsparcia 500 zł na drugie i kolejne dziecko - ten program jest jednym z priorytetów programu rządu i PiS - przypomniała, że Szydło deklarowała, iż jak najszybciej, od pierwszego kwartału 2016 r.

„W związku z tym chcemy bardzo szybko przystąpić do prac legislacyjnych, żeby Polacy, którzy oczekują na tę pomoc, która - jak państwo słyszeliście – nie jest dawaniem pieniędzy wyłącznie na dzieci, po to, by pomóc tym rodzinom – mówiła. - To jest inwestycja w przyszłość naszego państwa, dlatego chcemy to jak najszybciej zrealizować”. Witek ma nadzieję, że prace w parlamencie będzie można przeprowadzić szybko, aby jak najszybciej ustawa wprowadzająca to świadczenie mogła wejść w życie.

Szkoda, że prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz jest „człowiekiem małej wiary” – tak rzeczniczka skomentowała słowa b. ministra pracy, który powiedział, że nie widzi środków na realizację zapowiedzi na pierwsze 100 dni rządu premier Szydło.

„My kierujemy się nie tylko wiarą, ale też wyliczeniami. Ten program, jak państwo słyszeliście, był przygotowywany także przez ekspertów, przez ekonomistów i pani premier wyraźnie dziś powiedziała, że będzie wniesiona poprawka do budżetu” – przypomniała Witek.

„Część tych zmian będzie można zrealizować także na skutek przesunięć wewnątrzbudżetowych, premier mówiła też o innych źródłach finansowania. Wszystko będzie zależało od tego - i mam nadzieję, że tak będzie - że kluby parlamentarne i komisje sejmowe będą chciały szybko i sprawnie pracować, aby mogło się to stać" - zaznaczyła.

Według Witek niektóre obietnice da się spełnić zupełnie bezkosztowo, jak zmiana wieku rozpoczęcia nauki szkolnej.

„To nie jest tylko program na 100 dni, to jest program działań i na cztery lata, i dalekosiężnych. Jak już mówiłam, władza powinna myśleć o rozwoju kraju w bliższej, ale i bardzo odległej perspektywie. Państwo powinno mieć ciągłość, jeśli chce się rozwijać. Myśl polityczna, ekonomiczna, gospodarcza musi trwać znacznie dłużej niż tylko jedna kadencja" - stwierdziła rzeczniczka rządu.

Podkreśliła też, że jeśli chodzi o zapowiedziane zmiany "nie będzie zrobione nic, co byłoby niezgodne z prawem".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA