REKLAMA

Sałek: pomysł na polski węgiel - czyste technologie i pochłanianie

 • Autor: Z Paryża Julita Żylińska/PAP
 • 13 grudnia 2015 12:17
Sałek: pomysł na polski węgiel - czyste technologie i pochłanianie (fot. tookapic/pixabay.com/CC0)

Węgiel powinien być wykorzystywany, ale z użyciem technologii czystowęglowych, przy zastosowaniu lepszego procesu produkcji energii elektrycznej i z pochłanianiem - uważa wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek.


"To, co jest naszym bogactwem - jeśli chodzi o zasoby naturalne, energetyczne, czyli polski węgiel - moim zdaniem, powinno być wykorzystywane, będzie wykorzystywane jeszcze przez długie lata, ale w skutek technologii czystowęglowych, w skutek pochłaniania, w skutek lepszego procesu produkcji energii elektrycznej czy ciepła" - powiedział PAP Sałek na marginesie ostatniego dnia szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu.

W sobotę zawarto w Paryżu globalne porozumienie klimatyczne blisko 200 państw. Celem umowy jest zatrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie znacznie mniejszym niż o 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej. Aby to osiągnąć, kraje mają dążyć m.in. do tego, by w 2. połowie wieku emisje zrównoważyć z pochłanianiem.

"Udało się wywalczyć bardzo dużo, my musimy doprowadzić do tego w polskim sektorze energetycznym, że będziemy chcieli korzystać z węgla w sposób zrównoważony, bezpieczny i tak, żeby to nie powodowało zwiększenia emisji dwutlenku węgla" - powiedział wiceminister.

"My patrzymy na to porozumienie tak, że musimy korzystać z węgla, ale jednocześnie chcemy (...) walczyć z globalnym ociepleniem. Nie widzę żadnego powodu, żeby polski węgiel w tym przeszkadzał, dlatego, że istnieją mechanizmy zapisane już dzisiaj w konwencji bardzo wyraźnie: to jest sprawa lasów i pochłaniania, są czyste technologie węglowe, które powodują, że będzie można wykorzystywać zutylizowany dwutlenek węgla" - tłumaczył Sałek.

Jak zauważył, można też usprawniać sam proces produkcji energii i wyraził opinię, że "najbliższy czas przyniesie to, że będziemy mogli zupełnie swobodnie korzystać z tego źródła i na tym nam zależy".

"Drugą bardzo ważną sprawą jest wykorzystanie wód termalnych na terenie tej części Polski, w której jest to możliwe" - dodał.

Jak wyjaśnił, od Szczecina do okolic Radomia ciągnie się pas złóż geotermalnych. Zaznaczył, że trzeba będzie go wykorzystywać nie tylko ze względu na możliwości produkcji energii, zwłaszcza cieplnej, ale że "to będzie wyraźny dowód na to, że Polska jest aktywna w walce z globalnym ociepleniem".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Co_nam_PIS_DA 2015-12-13 14:09:17
  Do Platforma O..kierunek dno: Proszę napisać czego Pan nie rozumie. Moge wytłumaczyć nieznane Panu terminy techniczne. Oprócz gorącego patriotyzmu wskazana jest także minimalna wiedza techniczna. Zakładam że umie Pan liczyć pieniądze.
 • Platforma O..kierunek dno 2015-12-13 14:00:45
  Do Co_nam_PIS_DA: Nauczył byś się człowieku pisać ze zrozumieniem bez bełkotu. Nie ośmieszaj się więcej ,od patologicznych wpisów.
 • Co_nam_PIS_DA 2015-12-13 13:21:49
  A ile to będzie kosztować? W przypadku zgazowania na same prace wstępne nad instalacją pilotową (a od niej daleka droga do instalacji przemysłowej) NCBR wydał już 115 milionów. Instalacja pilotowa w Kędzierzynie ma kosztować 2.5 miliarda. Wygląda na to że p. Sałek ma gest - ciekawe czy zainwestowaliby swoje prywatne pieniądze on sam lub p. Morawiecki. Jest to najlepszy test wiarygodności pomysłów gospodarczych.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA