REKLAMA

Samorządy będą musiały wdrożyć procedurę jednolitego pliku kontrolnego

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 23 czerwca 2016 11:10
Samorządy będą musiały wdrożyć procedurę jednolitego pliku kontrolnego Procedura JPK dotyczy podmiotów prowadzących księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych, nawet jeśli nie są przedsiębiorcami. (Fot. : pixabay.com).

• Pewne jest, że samorządy zobligowane będą do wdrożenia procedury pliku kontrolnego.
• Potwierdza to interpretacja wydana przez resort finansów.
• Wątpliwości wciąż jednak budzi kwestia tego, kogo i w jakim terminie ten wymóg obejmie.

Samorządy będą musiały wdrożyć procedurę jednolitego pliku kontrolnego. Pozostaje tylko kwestia tego, kiedy będą musiały to uczynić. A to bynajmniej nie jest oczywiste.

Dziennik Gazeta Prawna powołuje się na potwierdzenie ze strony ministra finansów, z którego wynika, że samorządy, fundacje oraz stowarzyszenia, jeśli spełnią kryteria zapisane w definicji „dużego przedsiębiorcy” (tzn. zatrudniają średniorocznie co najmniej 250 pracowników), będą musiały stosować JPK już od 1 lipca 2016 r.

O tej samej dacie pisze serwis ksiegowosc.infor.pl. Można w nim przeczytać, że podmioty (nawet jeśli nie są przedsiębiorcami, ale prowadzą księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych), które nie mieszczą się w definicji mikro-, małych i średnich firm (a zatem spełniają kryteria dla dużych przedsiębiorców) muszą wdrożyć JPK od 1 lipca 2016 r. zarówno w zakresie comiesięcznego obowiązku wysyłania informacji o ewidencji VAT, jak i generowania JPK na żądanie organów administracji skarbowej.

Czytaj cały artykuł tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA