REKLAMA

Samorządy chcą poluzowania reguły wydatkowej. Co na to ministrowie?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 13 kwietnia 2016 07:41
Samorządy chcą poluzowania reguły wydatkowej. Co na to ministrowie? Polskie miasta zmieniały się dzięki unijnym funduszom, ale zaczyna im brakować pieniędzy na wkład własny do nowych projektów (fot. um.walbrzych.pl)

• Samorządy apelują o „poluzowanie” stabilizującej reguły wydatkowej (art. 112aa ustawy o finansach publicznych) i nowelizację samej ustawy.
• Zdaniem szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka, reguła wymaga zmian, ale tylko w kontekście inwestycji współfinansowanych z UE.
• Inne rozwiązania, zdaniem ministrów, doprowadzą do bankructw kolejnych gmin.

Samorządowcy z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wystosowali do premier Beaty Szydło list, w którym apelują o nowelizację ustawy o finansach publicznych w części dotyczącej reguły wydatkowej.

Bez wkładu własnego unijne inwestycje „odpływają"

Po dwóch latach od wprowadzenia tej zasady, gminy często mają związane ręce i nie mogą podjąć nowych inwestycji. Powód – brak nadwyżki operacyjnej. Bez niej kredyt staje się nieosiągalny.

- Aby sięgnąć po środki unijne, trzeba jednak mieć wkład własny, a wiele szczególnie małych gmin na taki nie będzie stać. Trzeba więc cały czas walczyć o ustawowe zmiany, które pozwolą JST się rozwijać – twierdzi prezes Unii Miasteczek Polskich Wojciech Długoborski.

Właśnie inwestycje unijne mają szanse stać się przyczynkiem do „poluzowania” reguły wydatkowej.

Więcej przeczytasz na portalu PortalSamorządowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA