REKLAMA

Samorządy do rządu: Czekamy na konkretne działania i odważne decyzje

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl
  • 29 maja 2017 14:46
Samorządy do rządu: Czekamy na konkretne działania i odważne decyzje Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego (fot. PTWP)

Województwa i samorządy mają ograniczone możliwości w walce ze smogiem. Samorządowcy apelują do rządu, by podjął konkretne działania i nie bał się trudnych decyzji.

- Miejmy świadomość, że województwa mają ograniczone możliwości w walce ze smogiem – podkreśla Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego. - Konieczna jest interwencja państwa w walce z zanieczyszczonym powietrzem. Czekamy na konkretne działania, na oświadczenie, że rząd polski jest z samorządami i z obywatelami, chce prowadzić wspólną, spójną politykę w walce z zanieczyszczeniem powietrza – podkreśla Krupa.

Od razu wymienia, na czym to wsparcie mogłoby polegać: - Państwo musi wyraźnie powiedzieć, że będzie wspierało rozwiązania prawne zmierzające do tego, by usunąć z obrotu pseudo paliwa, jakimi są floty i muły węglowe; że Ministerstwo Rozwoju wprowadzi rozporządzenie dotyczące jakości kotłów; że powołany zostanie system kontroli spalania w gospodarstwach domowych, wyznaczone zostaną kary, ustanowiona zostanie „policja” z tym związana. To są rzeczy, bez których trudno będzie osiągnąć pozytywny efekt – przekonuje Krupa.

Podobnie sytuację wokół walki z niską emisją widzi Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli. - Nie mam żadnej wątpliwości, że obecnie widzimy większą determinację na poziomie samorządowym niż rządowym w rozwiązywaniu tego problemu. Mamy uchwały samorządów województw, zapowiedzi kolejnych. Wiele inicjatyw realizują też same miasta. Ale nie uda się nic zrobić bez decyzji podejmowanych na poziomie rządowym – przestrzega szef NIK.

Więcej przeczytasz tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA