REKLAMA

Samorządy piszą do Beaty Szydło. Chcą się bardziej zadłużać

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl/JS
  • 30 marca 2016 16:16
Samorządy piszą do Beaty Szydło. Chcą się bardziej zadłużać Samorządy chcą uelastycznienia reguły wydatkowej (fot.pixabay)

Samorządowcy z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wystosowali do premier Beaty Szydło list, w którym apelują o nowelizację ustawy o finansach publicznych w części dotyczącej reguły wydatkowej.

Upłynęły ponad dwa lata od wejścia w życie przepisów wprowadzających tzw. indywidualny wskaźnik zadłużenia dla samorządów. Spada zadłużenie mierzone w relacji do dochodów JST (w liczbach bezwzględnych rośnie). Ponadto Komisja Europejska zdjęła z Polski procedurę nadmiernego deficytu, co leżało u podstaw nałożenia na samorządy wyżej wymienionych ograniczeń. Wobec tego pojawia się coraz więcej głosów za złagodzeniem zasad zadłużania się samorządów.

Uelastycznienie przepisów ustawy o finansach publicznych

Samorządowcy z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wystosowali do premier Beaty Szydło list, w którym apelują o nowelizację ustawy o finansach publicznych w części dotyczącej reguły wydatkowej. Jak informuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina  sprawa była poruszana 14 marca, gdy premier zaprosiła wojewodów i przedstawicieli samorządów do dyskusji na temat problemów związanych z wdrażaniem programu 500 plus. Rozmawiano o niej z szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem.

- W trakcie jednego ze spotkań, w którym uczestniczył minister Kowalczyk, przedstawiliśmy naszą sugestię, by przyjrzeć się regule wydatkowej w kontekście wyeliminowania ograniczeń, które tam dostrzegamy w zdolnościach rozwojowych, czyli tworzących warunki do rozwoju lokalnego i regionalnego. Minister Kowalczyk odpowiedział, że zna temat i też jest za podjęciem prac nad uelastycznieniem reguły wydatkowej – relacjonuje prezydent Lublina.

Czytaj też: Elektrownie wiatrowe: 1000 stowarzyszeń i RPO z PiS, inwestorzy z Nowoczesną. Samorządy podzielone. Będzie kompromis?

W opinii Żuka trzeba zabezpieczać finanse samorządów przed nadmiernym zadłużeniem, ale nie aż tak bardzo. - To jest sprawa oczywista i tutaj stosowne mechanizmy są wdrożone, natomiast uważamy, że obecne zapisy reguły wydatkowej hamują zdolności rozwojowe, zwłaszcza w kontekście możliwości wykorzystania środków europejskich z nowej perspektywy finansowej UE – zaznacza prezydent Lublina.

Zdaniem Krzysztofa Żuka, minister Kowalczyk zadeklarował, że będzie koordynatorem rozmów rządu ze stroną samorządową w tej sprawie.

Czytaj całość tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA