REKLAMA

Sejm: Dodatkowe 281,8 mln zł na zakupy sprzętu i aparatury medycznej

  • Autor: PAP/JS
  • 15 września 2017 16:25
Sejm: Dodatkowe 281,8 mln zł na zakupy sprzętu i aparatury medycznej Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że to tylko część środków, które zostaną w tym roku skierowane do służby zdrowia. (fot. PTWP)

Do systemu opieki zdrowotnej trafi dodatkowe 281,8 mln zł, m.in. na zakupy sprzętu i aparatury medycznej – zdecydował Sejm, uchwalając tzw. specustawę zdrowotną.

Dzięki ustawie o szczególnych rozwiązaniach, zapewniających poprawę jakości świadczeń opieki zdrowotnej i ich dostępności, system służby zdrowia zasili dodatkowa kwota 281,8 mln zł. Ok. 63,8 mln zł zaplanowano na zakup sprzętu na potrzeby onkologii, pediatrii i chirurgii; 60 mln zł na sprzęt i aparaturę dla oddziałów neonatologii trzeciego - najwyższego - poziomu referencyjnego; 12-24 mln (w zależności od ceny uzyskanej w przetargach) zostanie przeznaczone na zakup 16 tzw. dentobusów, a 134 mln - na doposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że to tylko część środków, które zostaną w tym roku skierowane do służby zdrowia. Kwota dodatkowych środków - zarówno z budżetu, jak i NFZ - może łącznie wynieść blisko 3 mld zł.

Za ustawą głosowało w piątek 376 posłów, trzy osoby były przeciw, a 22 wstrzymały się do głosu. Od głosu wstrzymało się 21 posłów Nowoczesnej oraz Urszula Pasławska z PSL. Przeciwko byli: Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (PO), Jacek Wilk (Kukiz'15) oraz Piotr Liroy-Marzec (niez.)

MZ podkreśla, że przyjęte rozwiązania umożliwią ministrowi zdrowia przekazywanie dotacji na sprzęt i aparaturę medyczną nie tylko podmiotom leczniczym przez niego utworzonym lub nadzorowanym, ale także innym, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej najbardziej istotnych dla zdrowia publicznego, np.: ośrodkom onkologicznym. Dodatkowe finanse mają posłużyć unowocześnieniu możliwości diagnostycznych i terapeutycznych wybranych dziedzin medycyny - pediatrii i chirurgii dziecięcej oraz onkologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA