REKLAMA

Sejm zrobił wyjątek: kościoły będą mogły kupować ziemię

 • Autor: PAP
 • 31 marca 2016 23:28
Sejm zrobił wyjątek: kościoły będą mogły kupować ziemię Związki wyznaniowe i kościoły zachowają prawo do nabywania nieruchomości rolnych - zakłada poprawka do ustawy o obrocie ziemią. (Fot. : pixabay.com)

• Sejm przyjął poprawkę do ustawy o obrocie ziemią.
• Część posłów uważa, że zapis może stanowić furtkę, by ziemia trafiała do obcokrajowców.
• Nie wiadomo, czy nie została naruszona konstytucyjna zasada równości.

Związki wyznaniowe i kościoły zachowają prawo do nabywania nieruchomości rolnych - zakłada poprawka do ustawy o obrocie ziemią, którą Sejm poparł w głosowaniu 31 marca. To wyjątek od zawartej w ustawie zasady, że nabywcą nieruchomości rolnej może być tylko rolnik indywidualny.
Przed głosowaniem pytano m.in., czy nie ma obaw, że związki wyznaniowe i kościoły będą tworzone tylko w celu nabycia ziemi?

Poprawkę zgłosił klub PiS w środę podczas II czytania projektu ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi z Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Poprawka wzbudziła zdziwienie posłów i dyskusję podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa. Posłowie pytali, dlaczego rząd nie zgadza się na zakup ziemi przez inne podmioty prawne, a w tym przypadku robi wyjątek, tym bardziej, że kościół nie ma kwalifikacji rolniczych i nie zajmuje się prowadzeniem gospodarstw. Posłowie wskazywali też, że taki zapis może stanowić lukę i tą drogą ziemia będzie trafiała do obcokrajowców czy będzie poddawana spekulacjom. Wielu z posłów zastanawiało się nad konstytucyjnością tych przepisów. Biuro Legislacyjne poinformowało, że nie było czasu (poprawki zostały zgłoszone podczas II czytania, które miało miejsce trzy godziny wcześniej), by przepis rozpatrzeć pod tym kątem, ale może być naruszony art. 32 Konstytucji czyli zasada równości.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel odpowiadał, że "rząd popiera tę poprawkę w wyniku pogłębionych konsultacji z różnymi związkami wyznaniowymi i kościołami", dlatego, że te sprawy są uregulowane w innych ustawach. Zdaniem ministra "są to jednostki prawne, które nie będą zbywały ziemi cudzoziemcom". Dodał, że w ustawie o gospodarce nieruchomościami też jest przepis, który włącza związki wyznaniowe od prawa pierwokupu.

- Uważamy, że taki duch w Polsce panuje od 1990 r., że kościoły i związki wyznaniowe w tych sprawach mają to prawo, które dzisiaj popieramy - powiedział Jurgiel.

Jak mówił, sprawa raczej nie dotyczy zakupu ziemi, a "chodzi o przypadki darowizn na rzecz zakonów, kościoła za opiekę”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (12 komentarzy)

 • Kibol 2016-04-10 03:04:05
  Widać w Watykanie mają nadmiar wypranych pieniędzy i muszą go szybko wydać zanim papież Franciszek uporządkuje Kurię.
 • dd 2016-04-09 14:10:04
  I tym oto sposobem PIS zostawił furtkę Żydom do wykupu ziemi a może to forma odszkodowania ukrytego przed społeczeństwem którego domagają się środowiska z góry Synaj .
 • JAKI trybunał ? 2016-04-03 07:58:40
  Tę haniebną ustawę trzeba byłoby koniecznie zaskarzyć do Trybunału Konstytucyjnego, ale czy tam jest "SPRAWIEDLIWOŚĆ" ?
 • ZACHŁANNOŚĆ ! 2016-04-02 09:49:41
  ZNAM LUDZI MIESZKAJĄCYCH W MIEŚCIE i prowadzących gospodarstwa rolne, zupełnie nie rozumiem dlaczego inni rolnicy sa temu przeciwni, a co gorsze może chcieliby nawet odebrac im tę ziemię, czy pozbawić praw ich spadkobierców do dziedziczenia . Czy naprawdę tacy są dzisiejsi chłopi, jeżdżący w każdą niedzielę do kościoła ? TAKIE CZASY , BO KSIĄDZ TEŻ CHYBA CHCE ZIEMI .
 • ZAMKNIĘTY ZAWÓD ! 2016-04-02 09:23:00
  Aby Rolnicy , chociaż trochę zrozumieli CO CZYNIĄ ? - trzeba wprowadzić zakaz zatrudniania rolników i ich dzieci w urzędach państwowych i samorządowych, służbach mundurowych, spółkach skarbu państwa itd. czyli całej sferze budżetowej - gyż ta ustawa praktycznie zamyka możliwość działalności rolniczej ludziom nie będącym aktualnymi rolnikami lub ich dziećmi.
 • chciwość to grzech ? 2016-04-02 09:09:49
  Do POLAK: Aby przynajmniej częśiowo pokazać rolnikom, jaką krzywdę mogą zrobić pozostałym Polakom przy pomocy takiej ustawy, nalezałoby wprowadzić ustawowy zakaz nabywania i dziedziczenia przez rolników i ich dzieci : mieszkań, domów, działek budowlanych i lokali użytkowych w miastach, a także poza miejscem położenia Ich gospodarstwa rolnego.
 • spekulant kościelny 2016-04-02 08:58:52
  CENY ZIEMI W NIEMCZECH są podobne jak w Polsce, przy czym w Niemczech są korzystniejsze warunki gospodarowania.
 • POLAK 2016-04-02 08:53:46
  TO wyjątkowo chciwi rolnicy, chcą zagarnąć całą polską ziemię tylko sobie i swoim dzieciom, chyba uważają że cała reszta narodu polskiego nie zasługuje na posiadanie polskiej ziemi ?
 • ONI MOGĄ ? 2016-04-02 08:45:58
  Do ŚCIEMA ZWYKŁA: CZY ZWIĄZKI WYZNANIOWE BĘDĄ SPEKULOWAĆ ZIEMIĄ ?--ponoć kościoły sporą część zimi niedawno odzyskanej sprzedały na wolnym rynku.
 • ŚCIEMA ZWYKŁA 2016-04-02 08:40:08
  Panie Ministrze, czy wykrył pan te " słupy" i tych spekulantów, przed którmi rzekomo miałaby chronić ta ustawa ? Czy może chce pan zrobić ludziom wodę z mózgu ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA