REKLAMA

Sejmowa komisja za projektem ustawy o wyposażeniu morskim

  • Autor: aw/PAP
  • 15 listopada 2016 12:52
Sejmowa komisja za projektem ustawy o wyposażeniu morskim fot.pixabay

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poparła we wtorek (15 listopada) rządowy projekt ustawy o wyposażeniu morskim, wprowadzający zasady przeprowadzania oceny jego zgodności i obowiązków producentów.

To techniczna ustawa mająca na celu implementację prawa unijnego - podkreślał podczas drugiego czytania projektu ustawy wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski. "Projekt ustawy określa zasady przeprowadzenia oceny zgodności wyposażenia morskiego, obowiązki podmiotów gospodarczych, oraz zasady i tryb autoryzacji jednostek oceniających zgodność wyposażenia morskiego" - powiedział Witkowski.

"Projekt musiał czekać na uchwalenie ustawy z 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku, stąd pewne opóźnienie w implementacji tej ustawy" - kontynuował wiceminister. Jak podał, przez opóźnienie polskie podmioty poniosły już "jakieś straty, bo nie mogły funkcjonować w stu procentach".

Według Witkowskiego, "Organami prowadzącymi kontrole wyposażenia morskiego z urzędu lub na wniosek prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będą, podobnie jak obecnie, dyrektorzy urzędów morskich".

"Obecnie funkcjonują dwie jednostki certyfikowane w zakresie dyrektywy, tj. Polski Rejestr Statków oraz Centrum Techniki Okrętowej. Aby mogły one dalej funkcjonować i prowadzić swoją działalność, przepisy ustawy muszą wejść jak najszybciej, a najlepiej do końca tego roku" - podkreślał Witkowski.

"Najczęstszy zakres certyfikacji to środki ratunkowe, środki przeciwpożarowe, zapobieganie zanieczyszczaniu morza, czyli sprawy ochrony środowiska oraz wyposażenie nawigacyjne" - wyliczał wiceminister.

Poseł PO Arkadiusz Marchewka pytał, czy podczas konsultacji społecznych ws. projektu ustawy producenci wyposażenia morskiego mieli szansę wypowiedzenia się na temat nowych przepisów.

"Producenci mieli szansę wypowiedzenia się, ale żaden z nich nie zgłosił żadnych uwag" - powiedział Wojciech Zdanowicz z Departamentu Gospodarki Morskiej ministerstwa. "Mieliśmy uwagi ze strony jednostek notyfikowanych, bo tak naprawdę ich działalności głównie dotyczy ta ustawa, bo reguluje, w jaki sposób mają przeprowadzać certyfikację" - dodał Zdanowicz.

Witkowski zaapelował do komisji, aby jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu spróbowała przekazać sprawozdanie do marszałka.

W trakcie posiedzenia komisji zostały zgłoszone w większości poprawki o charakterze redakcyjnym i legislacyjnym. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA