REKLAMA

Sektor bankowy broni się przed pomysłami PiS

 • Autor: Parlamentarny.pl (Katarzyna Walterska)
 • 27 października 2015 15:00
Sektor bankowy broni się przed pomysłami PiS Związek Banków Polskich przeanalizował sytuację sektora finansowego i zaproponował kilka rozwiązań, które mogą wspierać rozwój gospodarki przez sektor bankowy, ale bez nakładania zbyt wielu ograniczeń na banki Fot. Fotolia

Prawo i Sprawiedliwość jeszcze w kampanii wyborczej zapowiadało wprowadzenie podatku bankowego. Teraz wiadomo już, że plany mogą przyjąć realne rozmiary. Prawdopodobne jest złożenie autopoprawki do projektu przyszłorocznego budżetu. I od 2016 roku wprowadzenie podatku bankowego w wysokości 0,39 proc. od aktywów.

Związek Banków Polskich przeanalizował sytuację sektora finansowego i zaproponował kilka rozwiązań, które mogą wspierać rozwój gospodarki przez sektor bankowy, ale bez nakładania zbyt wielu ograniczeń na banki. Wśród najważniejszych Związek Banków Polskich przeanalizował sytuację sektora finansowego i zaproponował kilka rozwiązań, które mogą wspierać rozwój gospodarki przez sektor bankowy, ale bez nakładania zbyt wielu ograniczeń na bankipropozycji ZBP są: budowa kapitałów własnych banków, wzrost poziomu oszczędności Polaków, szczególnie długoterminowych, budowa systemu stabilizacji finansowania budownictwa mieszkaniowego oraz zwiększanie bezpieczeństwa prawnego obrotu finansowego

- Ewentualne ograniczenie zdolności rozwojowych sektora bankowego poprzez nakładanie zbyt wielu obciążeń na banki i ich klientów wpłynie negatywnie na całą gospodarkę, w tym m.in. na ograniczenie akcji kredytowej i wzrost kosztów usług bankowych - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

I przypomina, że polski sektor bankowy dobrze służy rozwojowi Polski, jest  stabilny m.in. dzięki konsekwentnemu podnoszeniu funduszy własnych , skutecznemu zarządzaniu bankami ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania ryzykiem kredytowym.

- Obecnie przed bankami stoi jednak wiele wyzwań, którym muszą podołać, aby skutecznie finansować rozwój polskiej gospodarki. Koniecznymi wyzwaniami są stworzenie buforów kapitałowych, kapitalizacja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, wzrost funduszy własnych wynikający z rosnących potrzeb gospodarki, a także wsparcie skłonności Polaków do oszczędzania w tym oszczędzania długoterminowego - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz.

Efektem prac zespołu ekspertów Związku Banków Polskich jest zbiór  propozycji działań mających na celu utrzymanie rozwoju sektora finansowego wspierającego dalszy wzrost gospodarczy Polski.

Wśród nich należy wyróżnić poniższe priorytety:

- Budowa wśród Polaków skłonności do oszczędzania i inwestowania poprzez: obniżenie lub likwidację podatku od dochodów kapitałowych dla 3 i 6 letnich oszczędności, obniżenie podatku od dywidendy w przypadku nabywania przez drobnych inwestorów udziałów i akcji krajowych instytucji finansowych.

- Rozwijanie i ustabilizowanie systemu poręczeń i gwarancji oraz restrukturyzacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Budowa systemu powiązanego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego lub spółki celowe (SPV) z regwarancjami Skarbu Państwa oraz standaryzacja sieci lokalnych instytucji poręczeń i gwarancji.

- Budowa systemu stabilizującego finansowanie budownictwa mieszkaniowego (mieszkalnictwa własnościowego, na wynajem, czynszowego i socjalnego) poprzez utworzenie kas oszczędnościowo-budowlanych oraz samorządowo-deweloperskich systemów mieszkań czynszowych, w tym połączonych z rewitalizacją zasobów.

- Stworzenie spójnego systemu przeciwdziałania wykluczeniu finansowemu i nadmiernemu zadłużeniu poprzez rozbudowę systemu informacji oraz pożyczek i mikropożyczek, zsynchronizowanego z programem powszechnej edukacji ekonomicznej i finansowej.

- Wdrożenie programu rozwoju obrotu bezgotówkowego oraz bezpieczeństwa obrotu elektronicznego.

- Udoskonalenie systemu upadłości konsumenckiej ze szczególnym uwzględnieniem mediacji i postępowań układowych.

- Usprawnienie systemu zarządzania ryzykiem w gospodarce; rozbudowanie
i upowszechnienie systemu wymiany gospodarczej, w tym zapewnienie dostępu do publicznych zasobów informacyjnych.

- Usprawnienie sposobu restrukturyzacji zadłużenia oraz dochodzenia należności
i egzekucji praw.

- Ograniczenie strat ekonomicznych i społecznych z powodu błędnych regulacji i złych praktyk prowadzących do wyniszczania kapitału społecznego i materialnego.

- Wykorzystanie okresu dostępności środków z UE na zbudowanie rewolwingowych długoterminowych systemów finansowania rozwoju.

Przedstawione powyżej propozycje bazują na doświadczeniach zdobytych w ciągu 25 lat budowy polskiego sektora bankowego oraz wnioskach wynikających z kryzysów jakie w tym czasie dotknęły pośrednio i bezpośrednio polską gospodarkę. Aby stabilny i zrównoważony wzrost gospodarczy mógł być kontynuowany należy podejmować działania w kierunku zachowania mądrej równowagi oraz prowadzić dialog z udziałem wszystkich stron, w tym samorządu terytorialnego, środowisk naukowego zawodowego i gospodarczego.

Prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego, bezrobocia, eksportu czy długu publicznego potwierdzają, że mamy szansę na kilka lat stabilnego wzrostu. Aby jednak urzeczywistnić te prognozy musimy sprostać wyzwaniom jakie stoją przed naszym krajem oraz skutecznie stawić czoła zagrożeniom - podsumowuje prezes Pietraszkiewicz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (9 komentarzy)

 • Mateusz Brandt 2015-10-30 22:32:35
  Banki się przestraszyły, proszę, proszę... Ja jestem za opodatkowaniem baków podatkiem 1-2 procent od przychodów. Wyjaśnijmy sobie jedną rzecz - dzisiejsze baki to LICHWA, która jest dobrym biznesem. Gdyby się nie opłacało, banków by nie było! Drenują na ludziach, dają horrendalnie wysokie odsetki i nie chcą się - w przypadku pogorszenia sytuacji DŁUZNIKA, a nie KLIENTA! - godzić na jakiekolwiek negocjacje. Tak sie kogoś traktuje w cywilizowanym kraju w XXI wieku? Ich samowolę należy ukrócić i basta! A argumenty, że spadnie to na klientów... Czy ktoś widział, by w przypadku wzrostu cen np.: mąki koszty cen chleba brał na siebie piekarz? Banki zarabiają , i to duże pieniądze. Uszczuplenie ich budżetów nie zaszkodzi. Jeśli ma to pomóc ludziom, czemu by nie. Aha, i nie upadną ani nie znikną. Ktoś z Was słyszał, by na Węgrzech państwo padało z braku banków?
 • Zunrin 2015-10-28 15:19:01
  @spizi A po co mam wydawać swoją kasę? Ja ją inwestuję - lokaty, akcje, obligacje, mikropożyczki, itd. Na koncie mam tyle, żeby starczyło na bieżące wydatki, a duży zdywersyfikowany obrót daje możliwość bezproblemowego skorzystania z darmowej linii kredytowej na koncie. Nasze banki powinny być bardziej zainteresowane przywiązaniem klienta do siebie swoimi produktami. Bo w tej chwili ja na ten przykład lokaty mam w całkiem innym banku niż mój macierzysty. I to bez zakładania konta. Dlaczego? Bo dają mi o wiele większe oprocentowanie.
 • spizi 2015-10-28 13:51:55
  Do Zunrin: to po co trzymasz kasę w banku ? Wydaj i żyj.
 • scoti 2015-10-28 13:50:01
  Do Witold: Proponuję najpierw sprawdzić ilu Polaków ma pożyczki w bankach zanim je wypędzasz z kraju. Polak bierze kredyt na byle co , bo sąsiad ma lepszy telewizor lepszy samochód i niezależnie czy go stać czy nie stać na taki wydatek. Jakoś to będzie , a w końcowym efekcie i tak za to najbiedniejsi Polacy zapłacą , bo kredyty będą drogie.
 • kkk 2015-10-28 11:15:14
  HAHAHA! "Oczywiście chętnie weźmiemy udział w budowaniu gospodarki, ale nie damy na to ani złotówki więcej niż teraz, a najlepiej to jakbyście to wy nam dali to wtedy jeszcze bardziej weźmiemy udział" No to trzeba być chyba finansistą, żeby takie bzdury opowiadać i liczyć, że "ciemny lud to kupi" :)))
 • ms 2015-10-28 10:42:47
  Gdyby jeszcze p.Pietraszkiewicz wspomniał o ograniczeniach w zakresie i wysokości pobieranych przez banki prowizji, o zaprzestaniu "zbójeckich" spread'ów walutowych, o traktowaniu swoich zwykłych klientów jak partnerów, a nie jak dojne...... etc.etc, to gotów byłbym mu uwierzyć. Ale ten Pan już dawno przestał być wiarygodny.
 • Wojtek 2015-10-27 17:27:09
  Najpierw niech banki rozliczą tzw. franki...
 • Witold 2015-10-27 16:53:17
  Dostaną podatek i tyle ! Wcale biedni nie są. A jak im się nie podatek nie podoba, to pakować manatki i do krajów - matek udzielajcie pożyczek
 • Zunrin 2015-10-27 15:40:06
  Nie no, ręce opadają. Im dalej się wydaje, że mają do czynienia z debilami. Bo tylko (...) po tym, co wyczyniali przez ostatnie lata zamrozi u nich kasę na tak długo. Lokata na 3 lub 6 lat? No szkoda, że nie wyjechali z bajeczką o potędze procentu składanego. Chcecie naszą kasę? To dajcie porządne, DUŻE oprocentowanie. Sporo większe od inflacji. A resztę propozycji można podsumować następująco - chcą, żeby Państwo stworzyło różne systemy i prowadziło różnego rodzaju działania, z którego zyski będą czerpać oni.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA