REKLAMA

Sesja UNESCO: Kazachstan złożył wniosek o otwarcie dyskusji ws. Puszczy Białowieskiej

 • Autor: pt/pap
 • 05 lipca 2017 13:43
Sesja UNESCO: Kazachstan złożył wniosek o otwarcie dyskusji ws. Puszczy Białowieskiej Puszcza Białowieska to jeden z ostatnich fragmentów naturalnego lasu w Europie. (fot. : Jacek Karczmarz / Wikimedia Commons)

Podczas sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie Kazachstan złożył wniosek o tzw. otwarcie do dyskusji nad punktem dotyczącym Puszczy Białowieskiej. To daje możliwość wprowadzenia poprawek do dokumentu przygotowanego przez UNESCO.

"Procedura jest jasna. Każdy kraj członek Komitetu może wprowadzić zmiany do decyzji" - powiedziała w środę dziennikarzom dyrektor Światowego Centrum Dziedzictwa Mechtild Roessler.

Dyskusja o Białowieży ma się rozpocząć  5 lipca o godz. 15. Ani wiceminister środowiska Andrzej Konieczny, ani delegaci z Kazachstanu nie chcieli przed dyskusją komentować tego wniosku.

Według przedstawicieli Greenpeace Polska, zmiany mają polegać m.in. na wydłużeniu czasu przygotowania raportu o Puszczy Białowieskiej aż do grudnia 2019 r. (miał powstać do lutego 2018 r.) i na dopuszczeniu cięć sanitarnych uzasadnionych względami bezpieczeństwa oraz walką z plagą kornika drukarza.

Wykreślona ma być także możliwość wpisania Puszczy Białowieskiej na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Anna 2017-07-06 08:37:36
  Do Czasomierz: dzięki geniuszom z GW i rodzimym liberałom (czyt.zdrajcom) do dziś jest tam wielu Polaków, mających wiele do powiedzenia w Kazachstanie. Chcą pomóc i pomogą w walce z idiotami.
 • Komuna u władzy 2017-07-05 14:26:52
  Do Cyborg28: Jeżeli gospodarka leśna polega na tym że wycina się wszystko na danym terenie a chore drzewa stanowią kilka procent ściętych to taka gospodarka leśna nazywa się PISowską. Róznica między normalną a PISowską jest mniej więcej taka jak między demokracją a demokracja socjalistyczną. Puszcza tysiące lat przetrwała bez interwencji człowieka a pomoc jet potrzebna akurat teraz :-). To że razem z podwyżkami cen paliw, ratuje to budżet PISu to zupełny przypadek.
 • Czasomierz 2017-07-05 14:17:50
  Do Cyborg28: Czy Kazachstan to nie ten kraj, w którym "Wielki Chorąży Pokoju" i "Inżynier Dusz" zsyłał tam tysiące polskich rodzin deportowanych przymusowo z ich rodzinnych domów? Zdaje się, że w kraju tym - też na rozkaz Moskwy - przeprowadzano wielki eksperyment z tworzeniem pasów leśnych, które miały ograniczyć burze piaskowe. Czy ktoś wie, co się stało z tym i pasami?
 • Cyborg28 2017-07-05 13:56:59
  Dyletantów, nazywających się bezkarnie ekologami, którzy przeszkadzają fachowym uczonym i leśnikom w opartej na zasadach naukowych gospodarce leśnej, powinno się zwalczać, jak korniki, ponieważ przeszkadzając w usuwaniu na czas świerków porażonych przez te owady, przyczyniają się do ich rozmnożenia i niszczenia dalszych drzew.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA