REKLAMA

Skarbówka ściga lokatorów, którym gmina umorzyła długi

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorządowy.pl
  • 24 marca 2016 12:21
Skarbówka ściga lokatorów, którym gmina umorzyła długi Wartość anulowanego czynszu można liczyć w milionach złotych. (fot.: Tax Credits/flickr.com/CC BY 2.0)

• Izby skarbowe przeważnie traktują umorzenie długu jako przychód lokatora.
• Możliwość uniknięcia podatku daje odpowiednio skonstruowana uchwała rady miasta.
• Jednak tylko nieliczne miasta przyjęły korzystne dla lokatorów uchwały.

Dla lokatorów mieszkań komunalnych, którym gmina w ubiegłym roku umorzyła dług za nieuregulowany czynsz, właśnie nadchodzi chwila prawdy. Będą musieli zapłacić, czy też nie podatek od anulowanego im zadłużenia? Odpowiedź na to pytanie zależy od treści uchwał, które stanowią podstawę prawną dla takiej operacji. Jeśli strona samorządowa nie przygotowała odpowiednio tego dokumentu, fiskus potraktuje umorzony dług jako „przychód” i korzystającym z takiej furtki lokatorom przyjdzie zapłacić podatek.

Jest uchwała, są chętni. W stolicy niemal 5000 osób

W samej tylko Warszawie z prośbą o umorzenie należności tytułem zaległego czynszu wystąpiło w ubiegłym roku ponad 4700 osób. Możliwość taką daje przyjęta w lutym ubiegłego roku uchwała rady miasta.

Stolica stosunkowo późno zdecydowała się na takie rozwiązanie. Wcześniej podobne uchwały przyjęły m.in. Wrocław, Sosnowiec (rok 2010), Łódź (rok 2014) czy Szczecin. Zainteresowanie było bardzo duże.

Więcej na portalu PortalSamorządowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA