REKLAMA

SKOK-i na cenzurowanym

  • Autor: PAP
  • 23 września 2015 15:46
SKOK-i na cenzurowanym SKOK-i badała komisja sejmowa

Izabela Leszczyna, wiceminister finansów, stwierdziła w środę w Sejmie, że minister finansów jest poważnie zaniepokojony szeregiem nieprawidłowości ujawnionych w systemach SKOK przez sejmową podkomisję ds. SKOK-ów.

Zaznaczyła też, że nieprawidłowości te nie były incydentalne.

Wiceminister dodała, że poważny niepokój MF wzbudziły też wyniki audytu przeprowadzonego w pięciu największych SKOK-ach. Wskazała, że badanie miało być pierwotnie przeprowadzone w sześciu kasach, ale jedna z nich odmówiła wpuszczenia audytorów.

- Badanie wykazało trudny do wyobrażenia aspekt w ramach działalności sektora bankowego. Ujemny kapitał własny w każdej z przebadanych kas i niezdolność do generowania zysków z bieżącej działalności. Te 5 zbadanych kas posiada obecnie 75 proc. sumy aktywów sektora i 68 proc. sumy depozytów zgromadzonych przez sektor SKOK. Badanie zlecone przez KNF wykazało poważną skalę zafałszowania wyników finansowych za 2013. Skorygowany wynik tych pięciu kas wyniósł ok. minus 1,2 mld zł. Połączenie tego z informacją o bieżących stratach sektora SKOK-ów, pomimo pomocy z Kasy Krajowej pokazuje, że rozciąganie skali problemu na cały sektor nie jest w żadnym stopniu przesadzone - powiedziała wiceminister.

SKOK-i niewypłacalne

Dodała, że system SKOK stał się niewypłacalny. Jak bowiem przypomniała, gdyby nie pomoc Bankowego Funduszu Gwarancyjnego szansa ona odzyskanie wkładu zależałaby od tego, czy wpłyną nowe środki od nowych członków SKOK. Jak podkreśliła, pozostawia izbie odpowiedź na pytanie, jak nazywamy system, którego funkcjonowanie zależy od napływu środków finansowych od nowych członków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zunrin 2015-09-23 17:30:42
    Po pierwsze miło, że poprzez umieszczenie tego artykułu na parlamentarny.pl zamiast wnp.pl przyznano, że temat SKOKów związany jest z kampanią wyborczą. Po drugie chciałbym usłyszeć od pani wiceminister jak to możliwe, że przez kilkanaście lat funkcjonowania SKOKów na starych przepisach nieprawidłowości wnich były incydentalne, a teraz nagle znalazły się w tak złej sytuacji, że kilka z nich padło. Może dobrze byłoby przyjrzeć się wprowadzonym przepisom? Po trzecie system, którego funkcjonowanie zależy od napływu środków finansowych od nowych członków nazywa się ZUS. Albo Skarb Państwa. Po czwarte - poczekam sobie na odpowiedź środowiska SKOKów. Bo może się okazać, że np. ci nie wpuszczeniu audytorzy nie potrafili się wylegitymować żadnymi dokumentami czy upoważnieniami. Nikt normalny przecież nie dopuści człowieka z ulicy do przeglądania mu papierów i dokumentów.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA