REKLAMA

Słowik: Dotacje unijne wykorzystamy w większym stopniu, niż planowaliśmy

  • Autor: PAP/JS
  • 05 grudnia 2016 17:09
Słowik: Dotacje unijne wykorzystamy w większym stopniu, niż planowaliśmy Wiceminister rozwoju Witold Słowik (Fot. : mr.gov.pl)

Dotacje unijne wykorzystamy w większym stopniu, niż planowaliśmy. Mieliśmy w planach zakontraktowanie 16,5 mld zł w tym roku, wszystko na to wskazuje, że będzie 30 mld zł - poinformował wiceminister rozwoju Witold Słowik.

"Ani jedno euro nie wróci z powrotem do Brukseli. Mieliśmy w planach zakontraktowanie 16,5 mld zł w tym roku, wszystko na to wskazuje, że będzie 30 mld zł" - powiedział wiceminister.

Pod względem budowy i rozwoju infrastruktury w Polsce jesteśmy w połowie drogi - dodał.

"Jeśli chodzi o infrastrukturę drogową, to w planach mieliśmy wybudowanie 2 tys. km autostrad, a udało nam się już zbudować ponad 1,6 tys. km, czyli plan wykonaliśmy w ok. 3/4" - poinformował Słowik. Dodał, że "chcieliśmy zbudować 5,7 tys. km dróg ekspresowych, na połowę tego roku mieliśmy gotowych 1,5 tys. km dróg ekspresowych".

"W infrastrukturze wodno-ściekowej jest trochę lepiej, postęp jest, ale do stanu idealnego dużo nam jeszcze zostało, bo potrzeby są ogromne". Słowik dodał, że dużo jeszcze do zrobienia jest też w kolejnictwie, a także liniach przesyłowych. Dziś stan tych ostatnich jest taki, że przy intensywnych opadach śniegu musimy się liczyć z przerwami w zasilaniu.

Czytaj też: Wiceminister rozwoju: Program 500 plus zwiększa spójność społeczną

"Model optymalny osiągnęliśmy natomiast, jeśli chodzi o lotniska w Polsce, choć są jeszcze regiony, które mają ambicje wybudowania własnych obiektów lotniskowych" - wyjaśnił wiceminister.

Dodał, że Unia Europejska przyspieszyła z refundacją środków wydanych już na inwestycje, tak więc wszystko wskazuje na to, że wnioski o płatność, które złożymy do 16 grudnia, zostaną zrealizowane - 7 mld zł wpłynie na konto programu infrastruktura i środowisko.

Zaznaczył, że w największym stopniu środki unijne wykorzystuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, bo większość projektów pochodzi właśnie stamtąd. "Przed nami jeszcze wielkie wyzwania w zakresie inwestycji kolejowych. Program kolejowy opiewa na 67 mld zł" - powiedział Słowik.

Już wkrótce przybędzie nam 60 km autostrad, 560 km dróg ekspresowych i 80 km obwodnic. Na koniec przyszłego roku przybędzie kolejnych 440 km dróg ekspresowych i 20 km obwodnic - powiedziała Monika Milwicz, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA