REKLAMA

Solidarność: zakaz handlu w wybory

  • Autor: PAP
  • 24 września 2015 14:07
Solidarność: zakaz handlu w wybory Solidarność chce zamknąć sklepy w wybory

Związkowcy z Solidarności zwrócili się do premier Ewy Kopacz, by w czasie wyborów zakazano handlu lub skrócono czas otwarcia sklepów.  Uważają, że to umożliwi głosowanie pracownikom hipermarketów i dyskontów.

Apel w tej sprawie do premier Ewy Kopacz wystosował w czwartek przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara. Przypomniał, że dla pracowników wielu sieci handlowych niedziela jest normalnym dniem roboczym.

- Ludzie są przymuszani do pracy w niedziele nawet przez 12 godzin. Pracownicy jednego z centrów dystrybucyjnych 25 października będą pracować 10 godzin. Są oni dowożeni do pracy autobusem, co zajmuje ok. dwóch godzin w każdą stronę. Poza domem będą nawet przez 15 godzin, nie będą mieli możliwości pójścia do wyborów - przekonywał przewodniczący handlowej Solidarności.

Według działaczy "S" godziny otwarcia lokali wyborczych nie zawsze zapewniają pracownikom oddanie głosu przed lub po pracy, co oznacza, że pracownicy handlu nie mogą korzystać z pełni swoich konstytucyjnych praw.

Bujara przekonuje, że normy czasu pracy w handlu są niejednokrotnie przekraczane - dodatkowe godziny zabierają czynności związane z przyjmowaniem towaru, przygotowaniem i zamknięciem sklepu, czynności magazynowe, sprzątanie. Pracownicy sklepów czasem nawet kilka godzin dziennie poświęcają na dojazd do pracy i powrót do domu.

- Ze względu na brak zakazu handlu w niedzielę w Polsce, którego mimo podjętych inicjatyw ustawodawczych nie udało się do tej pory ustanowić, konstytucyjne prawo równości w zakresie udziału w wyborach parlamentarnych jest ograniczone - podsumował związkowiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA