REKLAMA

Spółki komunalne mogą stracić na nowelizacji prawa o zamówieniach publicznych

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorządowy.pl
  • 08 lutego 2016 14:20
Spółki komunalne mogą stracić na nowelizacji prawa o zamówieniach publicznych Zmiany mogą wpłynąć na gospodarkę komunalką w gminach i miastach. (fot.: Kevin Hutchinson/flickr.com/CC BY 2.0)

• W in-house w gospodarce odpadami w Polsce uwierzymy, gdy takie rozwiązanie znajdzie odbicie w prawnych zapisach, a nie w obietnicach polityków – mówi dla Portalsamorzadowy.pl Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP.
• Konsultowany projekt nowelizacji PZP i innych ustaw może pogarszać sytuację spółek komunalnych działających nie tylko w sektorze gospodarki odpadami - uważa Świętalski.

Jak już informowaliśmy, stanowisko wystosowane przez gminy wiejskie ws. projektu nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych (PZP) i innych ustaw zawiera kilka poważnych zastrzeżeń co do przygotowanych przepisów.

Są one wyrazem obaw, że na zapowiedziach i obietnicach powszechnego stosowania in-house może się skończyć.

- Cieszą nas zapowiedzi ministerstwa środowiska, że resort wspiera i popiera wprowadzenie in-house, ale tak naprawdę uwierzymy dopiero, jak deklaracje znajdą odbicie w prawnych rozwiązaniach. Po czynach ich poznamy – tłumaczy ostrożność gmin Leszek Świętalski.

Zdaniem samorządowców z gmin wiejskich, okazją ku temu była właśnie przygotowywana nowelizacja PZP i innych ustaw, mająca służyć implementacji do polskiego systemu prawnego unijnej dyrektywę. Ale się zawiedli.

Przeczytaj: Nowe nazwisko w Urzędzie Zamówień Publicznych

- W dostępnym projekcie nowelizacji PZP i innych ustaw pominięto przepisy uchylające wyjątki od ogólnych zasad prowadzenia działalności komunalnej przez JST. Bez uchylenia art. 3a oraz art. 6d i art. 6e w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, JST będą nadal pozbawione możliwości stosowania zamówień wewnętrznych przy realizacji nowych inwestycji w sektorze gospodarki odpadami komunalnymi oraz w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Nie wiemy zatem czy uchylenia dokona optujący za in-house minister środowiska, czy ktoś inny, czy w ogóle się to nie stanie – mówi sekretarz ZGW RP.

Jak przypomina poprzednią nowelizacją PZP zajmował się Urząd Zamówień Publicznych i to z nim samorządowcy współpracowali w zakresie proponowanych zmian. Teraz pierwsze skrzypce gra ministerstwo infrastruktury.

- Wprawdzie antagonizmów nie widać, ale trudno z zewnątrz ocenić, jak wygląda współpraca między ministerstwem infrastruktury a ministerstwem środowiska – komentuje Świętalski.

Jak dodaje, związek wystosował swoje stanowisko także dlatego, ze nie zgadza się na proponowane w konsultowanym projekcie podniesienie wymogu procentowo określonego poziomu działalności prowadzonej przez spółkę komunalną na rzecz własnej jednostki samorządu terytorialnego z 80 proc. na 90 proc.

Chodzi bowiem o dyrektywy 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych oraz dyrektywę 2014/25/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych.

- Zaostrzenie rygorów procentowych może dotknąć spółki nie tylko działające w sektorze gospodarki odpadami, RIPOK-i. W środowisku gmin wiejskich, miejsko-wiejskich nie mamy spółek zajmujących się li tylko odśnieżaniem czy li tylko przycinaniem zieleńców, czy li tylko konserwacją zasobów mieszkaniowych. Osiągnięcie przez nie wysokiego 90 proc. progu może być bardzo trudne – wylicza Świętalski.

Przeczytaj: Beata Szydło na Węgrzech

- W preambule dyrektywy 2014/24/UE jednoznacznie wskazano, iż „konieczne jest doprecyzowanie, w jakich przypadkach umowrganów y zawierane w obrębie sektora publicznego nie podlegają obowiązkowi stosowania przepisów dotyczących zamówień publicznych. (...) Zastosowanie przepisów dotyczących zamówień publicznych nie powinno (...) zakłócać swobody opublicznych w zakresie wykonywania powierzonych im zadań dotyczących usług publicznych poprzez wykorzystanie ich własnych zasobów, co obejmuje możliwość współpracy z innymi organami publicznymi. (...)" – podnosi ZGW.

Tymczasem spółki, które nie osiągają określonego progu będą musiały stawać do przetargów, co może zakłócić płynne wykonywanie niektórych zadań w gminach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Lodziarze górą 2016-02-08 15:17:10
    Wygląda na to, że śmieciowe srebrniki dokonują spustoszeń także w obecnym rządzie - bo resort środowiska uznał, że że obecne "przepisy skonstruowane są prawidłowo"... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/ripok-i-ustawa-smieciowa-zostala-napisana-pod-dyktando-lobby-ministerstwo-srodowiska-odpowiada,75657_1.htmlREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA