REKLAMA

Stać nas na obniżenie wieku emerytalnego?

  • Autor: Rynekseniora.pl
  • 12 lipca 2016 09:57
Stać nas na obniżenie wieku emerytalnego? Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan

Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Konfederacji "Lewiatan”, "jak mówi się komuś w Europie, że Polska obniża wiek emerytalny, to wszyscy witają to z ironicznym uśmiechem".

Premier chce do końca roku przyjąć ustawę zmieniającą wiek emerytalny.

Resort finansów chce jednak powiązać obniżony wiek ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Miałby to być dodatkowy - poza wiekiem - element uprawniający do przejścia na emeryturę.

Związki zawodowe postulują z kolei wprowadzenie możliwości przechodzenia na emeryturę niezależnie od posiadanego wieku, po przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn.

Zdaniem Jeremiego Mordasewicza rozwiązanie proponowane przez związkowców kosztowałoby nas dwa razy więcej, niż projekt prezydencki.

- I o ile to ostatnie rozwiązanie (MF) mogę zrozumieć - pozwalamy przejść na emeryturę osobom, które mają długi staż pracy, mogą się czuć zmęczone życiem, to nie mogę zaakceptować takiego podejścia, że wszyscy - również ja - przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat - komentował przedstawiciel pracodawców w TVN24.

Jak podkreśla Mordasewicz, jest to podwójne uderzenie w gospodarkę. Z jednej strony kurczy się liczba osób pracujących, z drugiej wzrasta liczba osób pobierających świadczenia, co oznacza, że do deficytu ZUS-u rzędu 44-45 mld zł dorzucimy kolejne 15 mld zł.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA