REKLAMA

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju opublikowana. Dochody Polaków mają osiągnąć poziom średniej UE

  • Autor: PAP/JS
  • 22 lutego 2017 21:42
Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju opublikowana. Dochody Polaków mają osiągnąć poziom średniej UE Model zakłada takie planowanie i realizację działań rozwojowych, by ich efekt, w perspektywie kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat, umożliwiał rozwój obywateli i samorealizację w warunkach społecznych (fot. fotolia)

• Przyjęta przez rząd Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ukazała się na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju.

• Jej efektem ma być wzrost zamożności Polaków i zmniejszenie liczby osób zagrożonych ubóstwem.

• Dochody Polaków mają osiągnąć poziom średniej UE.

"Na stronie Ministerstwa Rozwoju opublikowano tekst Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przyjęty przez rząd" - poinformował Stanisław Krakowski z biura prasowego w Ministerstwie Rozwoju.

Głównym celem Strategii jest tworzenie warunków dla wzrostu dochodów mieszkańców Polski, przy jednoczesnym wzroście spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym, środowiskowym i terytorialnym.

Mają do tego doprowadzać działania skupiające się na trzech celach: na trwałym wzroście gospodarczym opartym coraz silniej o wiedzę; rozwoju społecznie wrażliwym i terytorialnie zrównoważonym; budowie skutecznego państwa i instytucji. Jednocześnie podejmowane będą interwencje w ramach tzw. obszarów horyzontalnych, wpływających na osiągnięcie celów Strategii: kapitał ludzki i społeczny, cyfryzacja, transport, energia, środowisko, bezpieczeństwo narodowe.

Efektem realizacji Strategii ma być wzrost zamożności Polaków oraz zmniejszenie liczby osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Ma to spowodować wzrost dochodów Polaków do poziomu średniej Unii Europejskiej.

W SOR przyjęto, że przeciętny dochód gospodarstw domowych wzrośnie do 76-80 proc. średniej UE do roku 2020, a do roku 2030 - do poziomu średniej UE.

Jak podkreślono, PKB liczony na mieszkańca Polski, mierzony parytetem siły nabywczej, sięgnie 75-78 proc. średniej unijnej w 2020 r. (i około 95 proc. w 2030 r.). PKB w ujęciu realnym w 2017 r. ma wynieść 3,6 proc., w 2018 r. - 3,8 proc, a w 2019 i 2020 r. - po 3,9 proc.

Założono też, iż odsetek osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym zmaleje do 20 proc. w 2020 r., a do 2030 r. - do 17 proc.

Zmniejszy się również rozwarstwienie Polaków; wartość tzw. współczynnika Giniego, charakteryzującego zróżnicowanie dochodów, obniży się z 30,6 w 2015 r. do 30 w 2020 r. i 27 w 2030 r. (im mniejsza wartość współczynnika, tym mniejsze zróżnicowanie).

Czytaj cały tekst tutaj. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Kamila 2017-02-26 19:08:03
    Jak na razie udało się podnieść koszty pracy w Polsce (m. in. ZUS), co skutkuje powiększeniem szarej strefy oraz zwiększeniem chęci młodych na wyjazd za granicę - a miało być tak pięknie. Batem szanowni Państwo niczego dobrego nie osiągniecie. Brawo wy!
  • Zofia lat 82 2017-02-23 09:21:37
    Jak na razie to, dzięki podwyżce emerytury o 11 zł na miesiąc przekroczyłam kolejny próg kwoty wolnej od podatku. Gdyby nie obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, odejmowane od dochodu, to musiałabym fiskusowi dopłacić 2500 zł!!!! Chwała obu Panom Morawieckim i strategii odpowiedzialnego rozwoju!!! Zabierają tym co mają mniej.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA