REKLAMA

Szałamacha: Jest pole do obniżki stóp procentowych

  • Autor: PAP/AT
  • 29 listopada 2015 13:00
Szałamacha: Jest pole do obniżki stóp procentowych - Jedyne, co możemy zrobić, to kontynuować działania w celu zmniejszenia udziału zadłużenia emitowanego w walutach obcych w euro czy dolarze - mówi Szałamacha (Paweł Szałamacha, fot.facebook.com/Paweł-Szałamacha)

- Z punktu widzenia kosztów długu publicznego Polska powinna kontynuować działania zmierzające w kierunku zmniejszenia udziału zadłużenia emitowanego w walutach - uważa minister finansów Paweł Szałamacha.

"Deflacja była zaskoczeniem nie tylko dla NBP, ale także dla wielu środowisk gospodarczych. Od kilku miesięcy widzimy trwającą deflację. Co miałoby wpłynąć na odwrócenie tej tendencji? Wskaźniki tego nie pokazują, chociażby cena ropy naftowej wcale nie ma tendencji zwyżkującej" - powiedział Szałamacha w weekendowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie".

"Wydaje się, że jest jeszcze pole do niewielkiej obniżki stóp procentowych. Być może trzeba będzie poczekać z tym do stycznia, lutego 2016 r." - dodał.

Szałamacha powtórzył, że z punktu widzenia kosztów długu publicznego Polska powinna kontynuować działania zmierzające w kierunku zmniejszenia udziału zadłużenia emitowanego w walutach.

"Na kurs dolara nie mamy wpływu. Musimy patrzeć ma to, co możemy poprawić w ramach naszych możliwości, naszych kompetencji. Na ruch na światowych rynkach walutowych Polska ma ograniczony wpływ" - powiedział.

"Jedyne, co możemy zrobić, to kontynuować działania w celu zmniejszenia udziału zadłużenia emitowanego w walutach obcych w euro czy dolarze, żeby zeszło poniżej 30 proc. ogólnego zadłużenia i nadal miało tendencję zniżkową" - dodał.

"Chodzi o to, aby potencjalne ruchy na rynkach walutowych nie wpływały negatywnie na koszty długu publicznego" - powiedział Szałamacha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA