REKLAMA

Szmit: W listopadzie przetarg na nowy system poboru opłat

  • Autor: PAP/JS
  • 18 października 2016 16:13
Szmit: W listopadzie przetarg na nowy system poboru opłat Wiceminister Jerzy Szmit podkreślił, że nowy system powinien być sprawny m.in. pod względem ściągania opłat (fot. MIB/twitter)

• W listopadzie tego roku zostanie ogłoszony przetarg na nowy system poboru opłat na drogach – poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.
• Umowa z firmą Kapsch zarządzającą systemem viaToll wygasa w listopadzie 2018 roku.

"W listopadzie chcemy rozpisać formalny przetarg. Będzie to przetarg dwuetapowy" - powiedział Szmit. Poinformował, że w resorcie powołano zespół ds. wyłonienia nowego operatora poboru opłat.

Wiceminister podkreślił, że nowy system powinien być sprawny m.in. pod względem ściągania opłat. "System ma być także jak najmniej uciążliwy dla kierowców" - dodał.

Nie zapadły jeszcze decyzje w sprawie tego, na jak długi okres zostanie zawarta umowa z wybranym w przetargu operatorem. "Mamy kilka możliwości = jedną z nich jest zawarcie umowy na 10 lat. Można także analizować dłuższy czas, bo nic nas nie wiąże. Możemy także zawrzeć umowę na krótszy okres" - powiedział wiceminister. Dodał, że decyzja w tej sprawie będzie podjęta w październiku.

Czytaj też: MON: Śmigłowce w ramach pilnej potrzeby, zaproszono podmioty z przetargu

Wiceszef resortu infrastruktury powiedział, że nie zdecydowano również jeszcze, jaki rodzaj technologii systemu poboru opłat będzie zastosowany. "To jest ta decyzja, którą musimy podjąć jeszcze w października. Chcemy, żeby w pierwszym etapie przetargu były sformułowane przede wszystkim funkcjonalne warunki, co chcemy przez ten system osiągnąć. Natomiast w drugim etapie będziemy już musieli podejmować decyzje co do technologii" - wyjaśnił Szmit.

Poinformował, że do Krajowego Funduszu Drogowego z poboru opłat na drogach wpływa 1,5 mld zł - z tego 1,2 mld zł pochodzi z systemu viaToll, który pobiera opłaty od samochodów ciężarowych, a ok. 300 mln zł - z poboru opłat do samochodów osobowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA