REKLAMA

Szwajcaria przyznała Polsce wysoką i bezzwrotną pomoc we frankach

  • Autor: PAP/GP
  • 16 marca 2016 10:22
Szwajcaria przyznała Polsce wysoką i bezzwrotną pomoc we frankach Jak zauważył wiceminister rozwoju, ten rok będzie kluczowy z punktu widzenia zamykania i rozliczania projektów finansowanych z funduszy szwajcarskich. (fot.:pixabay.com)

303,5 mln franków szwajcarskich trafiło do instytucji sektora publicznego, prywatnego i organizacji pozarządowych na inwestycje m.in. społeczne i infrastrukturalne - poinformował resort rozwoju. To ok. 67 proc. bezzwrotnej pomocy dla Polski przyznanej przez Szwajcarię.

Polska jest jednym z kilkunastu krajów korzystających z pieniędzy z tzw. funduszu szwajcarskiego. Na mocy międzynarodowych umów rozdysponowano ponad 1 mld franków szwajcarskich. Dla naszego kraju fundusz szwajcarski przewiduje niemal połowę tej kwoty - ok. 489 mln franków szwajcarskich. Polska jest największym beneficjentem tego programu. Ma on być realizowany do połowy 2017 r.

Jak podkreśliło w środę Ministerstwo Rozwoju, z pieniędzy Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) dofinansowano w sumie 58 projektów i programów, a także ok. 1700 mniejszych inicjatyw realizowanych w całej Polsce.

- Do instytucji realizujących program trafiło 303,5 mln franków szwajcarskich, co stanowi ok. 67 proc. kwoty alokacji przyznanej Polsce. Refundacja strony szwajcarskiej wynosi natomiast 286,5 mln franków szwajcarskich - zaznaczył wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

Przeczytaj: Minister Morawiecki w Londynie o inwestycjach nad Wisłą

Resort zwrócił uwagę, że priorytetowo zostały potraktowane słabiej rozwinięte województwa południowo-wschodniej Polski: lubelskie, podkarpacie, świętokrzyskie i małopolskie. Na ich wsparcie przeznaczono blisko 43 proc. środków całego programu.

- W wyniku przeprowadzonych konkursów i selekcji wniosków, przyznano tym województwom 194,4 mln franków szwajcarskich na realizację łącznie 33 dużych projektów oraz programów - podkreślono.

Jak zauważył wiceminister rozwoju, ten rok będzie kluczowy z punktu widzenia zamykania i rozliczania projektów finansowanych z funduszy szwajcarskich.

- Będzie to wymagało szczególnego zaangażowania zarówno ze strony zespołów projektowych, jak i wszystkich instytucji nadzorujących wdrażanie Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy - ocenił.

Wśród zakończonych projektów, finansowanych z funduszy szwajcarskich, ministerstwo wymieniło m.in. modernizację przejścia granicznego w Siemianówce w województwie podlaskim czy instalacji grzewczych w szpitalach województwa małopolskiego.

Dzięki wsparciu wiele przedszkoli skorzystało z programu ochrony zdrowia jamy ustnej, a szkoły i przedszkola z programu żywienia i aktywności fizycznej. Pieniądze też trafiły na wsparcie domów opieki społecznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA