REKLAMA

Szydło: górnictwo musi być doinwestowane

 • Autor: PAP
 • 03 września 2015 17:13
Szydło: górnictwo musi być doinwestowane Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Górnictwo musi być doinwestowane; musimy rozmawiać o współistnieniu energetyki i górnictwa, bo to podstawa bezpieczeństwa energetycznego Polski - mówiła w czwartek wiceprezes PiS na briefingu prasowym w Jastrzębiu-Zdroju.

Dziennikarze pytali kandydatkę PiS na premiera, czy ta partia ma plan ratowania polskiego górnictwa, jeśli przejmie władzę po wyborach parlamentarnych.

"Mamy przygotowany plan, mamy program przyjęty przez PiS w 2014 r., ale w tej chwili też pracujemy w zespole, który zajmuje się sprawami energetyki i górnictwa" - powiedziała Szydło, która była w Jastrzębiu Zdroju z okazji obchodów 35. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

Zaznaczyła, że dla niej jedno jest pewne: "górnictwo musi być doinwestowane, górnictwo musi się rozwijać, musimy rozmawiać o współistnieniu energetyki i górnictwa, o węglu kamiennym i węglu brunatnym - to jest podstawa polskiej energetyki, bezpieczeństwa energetycznego Polski".

Szydło podkreśliła, że górnictwo na Śląsku ma wymiar społeczny: daje miejsca pracy, zapewnia funkcjonowanie śląskich rodzin górniczych, ale wpływa także na rozwój innych regionów w Polsce, na handel i usługi. "Dla mnie nie ulega wątpliwości, że gospodarczą racją Polski jest istnienie polskiego górnictwa" - powiedziała Szydło.

Kandydatka PiS na premiera była pytana o opinię na temat zaangażowania kapitału zagranicznego w budowanie kopalń w Polsce. "Jeżeli pojawią się inwestorzy, którzy będą chcieli doinwestować nasze kopalnie, będą chcieli tworzyć tutaj stałe miejsca pracy, będzie na to zgoda strony społecznej, będzie to z korzyścią dla regionu i dla polskiej gospodarki, to oczywiście można o tym rozmawiać" - powiedziała.

"Natomiast jeżeli to będą inwestorzy, którzy tylko i wyłącznie będą myśleli o tym, że w szybki i łatwy sposób zrobić biznes, a niewiele tutaj po tym pozostaje - kopalnie idą do zamknięcia, czy ludzie są zwalniani - to nie jest to dobra droga" - zaznaczyła.

W programie PiS z 2014 r. zapowiedziano m.in. koniec "eksperymentowania na polskiej energetyce węglowej i górnictwie węgla" oraz przygotowanie programu rewitalizacji Śląska i inwestycji w nowe węglowe bloki wytwórcze. PiS proponuje także powstanie Ministerstwa Energetyki, które miałoby kompetencje i środki niezbędne do realizacji polityki energetycznej i koordynacji działań sektora energetycznego.

Podczas konferencji prasowej padło też pytanie o imigrantów uciekających do Europy. Według Szydło sytuacja jest nie tylko coraz gorsza, ale wręcz wymknęła się spod kontroli. Wyraziła opinię, że w decyzyjnych gremiach UE nie ma żadnego pomysłu na rozwiązanie tego problemu. "Trzeba wspierać imigrantów, trzeba im pomagać (), ale potrzebne są skuteczne działania oraz plan i program działania" - wskazała. Trzeba z jednej strony ratować życie ludzi, uciekających z zagrożonych rejonów, ale też trzeba myśleć o ich przyszłości - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (30 komentarzy)

 • cyna 2015-10-23 17:03:33
  Służbę zdrowia sprywatyzowac, szkolnictwo również, kopalnie oddac w ręce pracowników czyli przekształcic w spółki pracownicze a przede wszystkim opuścic eurokołchoz lub zignorowac podatek emisyjny. Prąd z węgla, gaz z koksu, i paliwo z węgla gdy ceny znów osiągnął szczyty. Wtedy nikogo i niczego nie będzie trzeba dofinansowywać. Można też zgazowywac węgiel pod ziemią jeśli juz nie da się zwyciężyć tych nieuków z brukseli
 • jana 2015-10-21 11:17:17
  Pani Szydlo, dobrze by bylo ,zeby pani bajek wiecej nie opowiadala. Sluchacze nie sa dziecmi. Bajki powinna pani swoim dzieciom opowiadac.
 • Grzegorz 2015-10-19 23:16:07
  Do JO: Mylisz się. Mamy Korwina ale widocznie dyskryminacja go w tv robi swoje.
 • JO 2015-09-07 08:44:08
  Do Bronek: Proszę Cię w imieniu Polaków jak coś bierzesz to bierz połowę albo wcale. W czasie 8 lat rządów PO-PSL to niby PIS doprowadził to takiej sytuacji jaką mamy? praktycznie nie mamy własnego przemysłu, nowe inwestycje kapitału zagranicznego są realizowane w Czechach, Słowacji...dlatego że mamy taki burdel w prawie, podatkach itp. Za to odpowiada rząd! Za chwilę energie będziemy brali od Niemców, już ją bierzemy od Czechów gdyż zaczyna jej brakowac. Nam w państwie brakuje kogoś takiego jak Orban, który pzredewszystkim mysłi o swoim Państwie a dopiero później o Unii. Bogate państwa Unii robią wszystko pod siebie. Zresztą za chwile i tak na zaleją islamiści. W Polsce jest klika milionów niedożywionych dzieci a my sprowadzamy ponad 2 tyś nierobów, którzy za klilka lat zaczną nam narzucac swój styl życia i wiarę. Wtedy będziesz dziękował PO za te wszystkie dobrodziejstwa.
 • NIENAWIDZE POLUSÓW 2015-09-07 06:26:22
  Do xxx: Z twojej marnej wypłaty nie ma nawet co zabierać żeby twe górnictwo ratowac frajerze
 • Ryszard 2015-09-05 13:29:05
  Górnictwo, Rolnictwo, Służba Zdrowia itd. musi być dofinansowane z kieszeni emerytów i rencistów, ale o tym to po wyborach.
 • Robert 2015-09-04 18:38:31
  Do JO: Informacjęo tym, że budowa nowych bloków węglowych jest nieopłacalna ponieważ energia z nowych bloków kosztowałaby 300 złotych za mwh plus uprawnienia do zakupu co2 podał viceprezes tauronu. Tak, więc energetycy już wiedzą, że nie opłaca się budować nowych bloków, ale szydło o tym nie ma pojęcia. I za kilka lat cena energii na niemieckim rynku hurtowym będzie wynosiła poniżej 100 zł za mwh, a my będziemy płacić za energię z nowych bloków po ponad 300 złotych. I po co to wszystko? zebz ratowac tego trupa kompanie weglowa? przeciez tam pracuje 35 000 ludzi, zeby uratowac tych leni i szantazystow szydlo jest gotowa zrujnowac polski przemysl i budzety gosp. domowych. Tak, wiec chcesz zniszczyc polska gosp. to glosuj na pis, ale przynajmniej miej odwage przyznac, ze glosujesz na nich w celu zniszenia polski.
 • Obywatel 2015-09-04 16:04:29
  Za te pieniądze można dofinansować perspektywiczne inwestycje. Pieniądze włożone w kopalnie to pieniądze stracone a opowiadanie głupot o modelu śląskiej rodziny to albo głupota albo populizm - tak czy owak do garów a nie do rządzenia z takim poziomem intelektualnym.
 • Bronek 2015-09-04 13:49:07
  Nawet w Rosji czy w komunistycznych Chinach większość kopalń jest prywatna...... Po to były przemiany w 1989 roku aby gospodarka była bardziej efektywna i przeprowadzano prywatyzację.... Pani Beata Szydło jest super KOMUNISTKĄ, która na dodatek ma w pogardzie najnowszą ekologiczną encyklikę papieża Franciszka... wstyd i hańba w takim katolickim kraju jakim jest Polska. Pani Beata zapewne jest "pobożna" dla potrzeb wyborczych .... To woła o pomstę do nieba. ( tak na marginesie: .... niby laickie kraje Europy zachodniej ale bardziej pochylają się nad niedolą uchodźców niż pobożna katolicka Polska.... śmieszne prawda ?)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA