REKLAMA

Szydło o zadłużonych gmniach: potrzeba systemowych rozwiązań

 • Autor: PAP
 • 30 sierpnia 2015 08:24
Szydło o zadłużonych gmniach: potrzeba systemowych rozwiązań Fot. PTWP

Trzeba myśleć o rozwiązaniach systemowych dla zadłużonych gmin, nie wystarczy znaleźć doraźne rozwiązania dla jednego miejsca - mówiła w sobotę mieszkańcom zadłużonej zachodniopomorskiej gminy Ostrowice wiceprezes PiS i kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło

"Takich miejscowości, jak Ostrowice jest w Polsce bardzo wiele, a problemów finansowych gmin będzie w Polsce niedługo jeszcze więcej" - powiedziała Szydło. Bardzo często - dodała - nie dlatego, że gminy są źle zarządzane, ale dlatego, że nie mają szans na to, by w ramach środków budżetowych zapewnić bezpieczne funkcjonowanie lokalnej społeczności i samorządu.

Jej zdaniem, gminy nie mogą się rozwijać, gdyż poziom ich zadłużenia nie pozwala im na zaciąganie kredytów inwestycyjnych. Szydło podkreśliła, że jeśli przychodzą kolejne zadania do gmin, to muszą pójść za tym pieniądze.

"Trzeba zastanowić się, czy nie powinniśmy zacząć dyskusji o zmianie ustawy o finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, czy też zastanowić się, w jaki sposób mają być zlecane i finansowane zadania, które są przez rząd nakładane na gminy, czy w jaki sposób gminy mogą inwestować i korzystać ze środków unijnych" - uważa kandydatka PiS na premiera.

Szydło, która od piątku przebywa na Pomorzu Zachodnim, stwierdziła, że jej obowiązkiem było przyjęcie zaproszenia od władz gminy Ostrowice, "bo dziś potrzebne są dialog, zrozumienie, słuchanie, pochylanie się nie tylko nad wielkimi sprawami".

"Wszędzie tam, gdzie jest problem, nawet w najmniejszej miejscowości, a dotyczy to obywateli, to obowiązkiem władzy i polityków jest być i zastanowić się wspólnie z obywatelami, jak można sytuację rozwiązać. Ja tak pojmuję swoją misję" - zaznaczyła.

Mieszkańcy Ostrowic długo rozmawiali z Szydło o swych problemach. Mówili m.in. o braku pracy, o tym, że młodzi opuszczają gminę, że nie widzą perspektyw na rozwój.

Pytali o konkretne rozwiązania, by uratować gminę przed likwidacją. Jak mówili, są gminą popegeerowską, w której są ograniczenie inwestycyjne, związane z objęciem jej programem Natura 2000.

"Proponujemy, by w ustawie o zamówieniach publicznych zapisać możliwość, by część zlecanych przez gminę inwestycji była realizowana przez lokalnych przedsiębiorców, by oni tworzyli miejsca pracy, i by te pieniądze zostawały w tych lokalnych społeczności" - powiedziała Szydło.

Podkreśliła, że nie ma takiej możliwości, że na pokaz umorzy się długi, trzeba stworzyć system, który pozwoli takim gminom wyjść na prostą.

Wojewoda zachodniopomorski rozpoczął procedurę, która ma doprowadzić do konsolidacji dwóch gmin: Drawska Pomorskiego i Ostrowic. To skutek wysokiego zadłużenia Ostrowic; według wojewody gmina nie poradzi sobie z długami sama. Liczące 2,5 tys. mieszańców Ostrowice są zadłużone na ponad 33 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • ice 2015-08-31 15:18:41
  Każda gmina jest zadłużona mniej lub więcej - najtańsze rozwiązanie to systematyczna spłata przez mieszkańców bo jak się zajmą tym politycy to może nam wszystkim zabraknąć gotówki na spłaty.
 • scoti 2015-08-31 13:56:54
  Ameryka odkryta i będzie deszcz kasy, jak PIS wygra wybory a to już ogłoszono, bo kasę można wygrać w zakładach.
 • Baca 2015-08-31 07:41:12
  durny babsztyl; przecież to jej gmina była jedną z bardziej zadłużonych
 • Libertas 2015-08-30 11:24:07
  Zlikwidować Powiaty a środki dać Gminom i Miastom . Zlikwidować struktury partyjne , to fikcja . Partie i tak nie przeżyłyby ze składak członków . Rządzą układy i klany i nikt tego nie zmieni ? Już Kukiza ugotowali , bo nie chcą społeczeństwa obywatelskiego , emigrantów , dobrych stosunków ze wschodnimi sąsiadami . Już widać jak wygląda kamieni kupa , a będzie jeszcze gorzej .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA