REKLAMA

Tak RAŚ chce ratować górnictwo

  • Autor: PAP
  • 01 października 2015 21:48
Tak RAŚ chce ratować górnictwo Przedstawiciele RAŚ przyznali, że część propozycji może się spotkać z silnym oporem związków zawodowych działających w górnictwie, inne - państwa jako właściciela kopalń /Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Ekspansja na rynek ukraiński, powołanie funduszu węglowego na inwestycje spoza branży węglowej, czy przejęcie przez samorząd wojewódzki 25 proc. akcji spółek węglowych - takie propozycje uzdrowienia sytuacji w górnictwie przedstawił Ruch Autonomii Śląskiej.

Podczas czwartkowej (1 października) konferencji prasowej w Katowicach przedstawiciele ruchu ocenili, że obecne problemy branży wynikają w dużej mierze z braku kompleksowej i wieloletniej wizji górnictwa w ostatnich latach. Swoje propozycje podzielili na doraźne i długookresowe. Wśród tych pierwszych wymienili m.in. ekspansję na rynek ukraiński.

"Rząd polski w ogóle nie dostrzega sytuacji na Ukrainie. Trwa tam wojna domowa, duża część zagłębia węglowego jest objęta obszarem konfliktu. Do ukraińskich portów płyną statki m.in. z RPA. Pytanie, czemu tego węgla nie mogliśmy Ukraińcom sprzedać my, dystans jest krótszy" - powiedział wiceprzewodniczący rybnickiego koła RAŚ i kandydat do Sejmu z listy Komitetu "Zjednoczeni dla Śląska" Marek Polok.

Kredyty dla ukraińskich przedsiębiorstw

Ruch postuluje poręczenie przez rząd RP kredytów dla ukraińskich przedsiębiorstw energetycznych na modernizację tamtejszej energetyki i dostosowanie jej do spalania węgla ze śląskich kopalń w zamian za podpisanie wieloletnich umów na odbiór z nich węgla. Kredyty mogłyby być spłacane przez doliczenie kosztów kredytu do ceny węgla.

Zdaniem RAŚ modernizacja ukraińskiej energetyki w oparciu o nowoczesne kotły węglowe produkowane przez polskie i śląskie firmy pozwoli uniezależnić Ukrainę od konieczności zakupu drogiego gazu z Rosji.

Kolejna propozycja to optymalizacja wydobycia w śląskich kopalniach poprzez powołanie zespołów optymalizacyjnych złożonych z górników i spłaszczenie struktury zarządzania. RAŚ opowiada się też za zwiększeniem do poziomu 30 proc. części pensji uzależnionej od efektywności pracy, która nie jest obecnie zadowalająca.

RAŚ chce stworzyć platformę do wzrostu gospodarczego

Wśród długookresowych rozwiązań działacze RAŚ zaproponowali utworzenie funduszu węglowego - 25 proc. zysków ze sprzedaży węgla trafiałoby na specjalny fundusz zarządzany przez samorząd wojewódzki. Pozyskane w ten sposób środki byłyby wydawane na inwestowanie w rozwój branż spoza sektora węglowego. Byłaby to trwała "platforma do wzrostu gospodarczego". Pieniądze miałyby pochodzić z opłat z tytułu prawa górniczego i geologicznego oraz 25 proc. zysku przed opodatkowaniem przedsiębiorstw sektora górniczego, gdy poprawi się sytuacja branży.

Kolejny pomysł to dywersyfikacja paliw w przyszłości - inwestycje w inne paliwa niż węgiel, np. metan, a po ustabilizowaniu sytuacji finansowej w przedsiębiorstwach - przejęcie przez województwo 25 proc. akcji spółek węglowych Skarbu Państwa plus tzw. złota akcja.

Przedstawiciele RAŚ przyznali, że część propozycji może się spotkać z silnym oporem związków zawodowych działających w górnictwie, inne - państwa jako właściciela kopalń.

"Uważamy jednak, że należy położyć większy nacisk na rozwój tego regionu i wykorzystywanie jego owoców na miejscu. Właśnie dlatego, żeby zadbać o jego interesy, startujemy do Sejmu" - powiedział Marcin Bartosz z RAŚ.

To oni chcą reprezentować Śląsk

Z list Komitetu Zjednoczeni dla Śląska startują do Sejmu przedstawiciele mniejszości niemieckiej oraz śląskich organizacji regionalnych. Komitet powołały Niemiecka Wspólnota "Pojednanie i Przyszłość" oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Woj. Śląskiego.

Na swoje listy jego przedstawiciele zaprosili następnie członków regionalnych organizacji skupionych w Radzie Górnośląskiej. Utworzona w 2012 r. Rada zrzesza kilkanaście takich organizacji, m.in. Ruch Autonomii Śląska, Związek Górnośląski czy Pro Loquela Silesiana. W ten sposób obok przedstawicieli mniejszości wśród kandydatów znalazły się m.in. osoby wskazane przez regionalne organizacje - znane w regionie ze swojej działalności naukowej, politycznej czy społecznej.

RAŚ ma swoich reprezentantów na szczeblu samorządu wojewódzkiego; obecnie współtworzy też rządzącą woj. śląskim koalicję PO-PSL-SLD-RAŚ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA