REKLAMA

Tchórzewski: Kopalnia Sośnica zostaje w PGG

  • Autor: PAP/JS
  • 10 sierpnia 2016 07:56
Tchórzewski: Kopalnia Sośnica zostaje w PGG (fot.:wikipedia.org/domena publiczna)

Gliwicka kopalnia Sośnica przynajmniej do końca 2017 r. pozostanie w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski po rozmowach ze związkowcami o przyszłości tego przynoszącego straty zakładu.

Podczas rozmów ustalono, że do końca stycznia przyszłego roku kopalnia musi uzyskać dodatni wynik finansowy. Jeżeli ten warunek zostanie spełniony, zakład pozostanie w strukturach Polskiej Grupy Górniczej. Jeśli nie, z końcem 2017 r. zostanie przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), gdzie trafiają kopalnie przeznaczone do wygaszenia wydobycia węgla.

"Punktem zero" dla kopalni Tchórzewski nazwał uruchomienie w październiku i listopadzie tego roku dwóch nowych ścian wydobywczych, które w styczniu przyszłego roku zostaną - jak mówił - "sprawdzone". Oznacza to analizę tego, na ile nowe ściany przyczyniły się do poprawy wyników kopalni i osiągnięcia rentowności.

- W styczniu mówimy sobie: sprawdzam - powiedział po rozmowach ze związkami minister, wskazując, iż jeżeli wynik analizy będzie negatywny, kopalnia Sośnica będzie pracowała jeszcze do końca przyszłego roku, aby wyeksploatować węgiel z tych dwóch nowych ścian. Jeżeli natomiast osiągnie rentowność - pozostanie w PGG.

Czytaj też: Minister kultury uchylił wpis Reduty Ordona do rejestru zabytków

- Jeżeli perspektywa okaże się w styczniu pozytywna, wtedy kopalnia, już w innym systemie, przereformowana, przerestrukturyzowana, będzie mogła pracować w sumie pewnie 8-10 lat - powiedział dziennikarzom Tchórzewski.

Dodał, że przyszłość kopalni jest niejako "zawieszona, ale z dobrą perspektywą na przyszłość". -  Sośnica dostała szansę. I strona społeczna, i dyrekcja kopalni pozytywnie podeszły do tych propozycji (...). Wszystko wskazuje na to, że ta kopalnia w przyszłym roku ma szansę - wskazał szef resortu energii.

Wtorkowy kompromis ze związkowcami w tej sprawie Tchórzewski ocenił jako "najlepsze z możliwych rozwiązań". - Nastąpił konsensus na styku zarządu, dyrekcji kopalni i strony społecznej - podkreślił minister, wskazując, iż w styczniu żadna ze stron nie powinna wnosić pretensji, gdy zapadną decyzje w zależności od efektów analizy wyników kopalni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA