REKLAMA

Tchórzewski, minister energetyki: Problem Kompanii Węglowej to efekt wieloletniej bezczynności rządu PO-PSL

  • wnp.pl
  • Autor: wnp.pl
  • 21 grudnia 2015 10:17
Tchórzewski, minister energetyki: Problem Kompanii Węglowej to efekt wieloletniej bezczynności rządu PO-PSL - Nowy resort energii przejmie sprawy, którymi wcześniej zajmowały się resorty gospodarki, środowiska i skarbu - mówi Krzysztof Tchórzewski, minister energetyki. /fot. PTWP

- Nie chcę reorganizować tylko dla samego reorganizowania. Chodzi mi o wypracowanie rozwiązań, które dadzą branży górniczej możliwość stabilnego funkcjonowania - deklaruje Krzysztof Tchórzewski, minister energii, w rozmowie z Jerzym Dudałą.

- Jakie zadania stoją przed panem jako szefem nowego resortu?

- Od początku swego funkcjonowania resort energii będzie sprawował nadzór nad górnictwem. Najprawdopodobniej w II kwartale 2016 roku dojdzie także energetyka.

Intencją było skupienie w jednym miejscu wszystkich sfer decyzyjnych - odnoszących się do wydobycia surowców, wytwarzania oraz transportu energii. Chodzi o realizację koncepcji wspólnego traktowania energetyki i kopalin, a zatem węgla, gazu oraz energii elektrycznej. Mamy tu bowiem do czynienia z zamkniętym krwiobiegiem gospodarki. W obszarze przygotowań dużo pracy wykonał również poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Naimski.

Nowy resort energii przejmie sprawy, którymi wcześniej zajmowały się resorty gospodarki, środowiska i skarbu. Mamy tu do czynienia z trudnym przedsięwzięciem - również dlatego, że trzeba przekazać część dotychczasowych kompetencji do nowego resortu.

- Dochodzi przy tym do tarć?

- Nie. Chodzi mi tu raczej o kwestie natury administracyjnej - tu trzeba bowiem wykonać wiele mozolnych działań. A przecież sprawy organizacyjne zbiegły się z koniecznością jednoczesnego rozwiązywania bardzo poważnych problemów w sektorze górniczym. Związki zawodowe domagają się tego - i trudno im się dziwić - żeby porozumienie podpisane na początku 2015 roku z poprzednim rządem zostało zrealizowane przez nas. Między innymi idzie o utworzenie tzw. Nowej Kompanii Węglowej.

Problem Kompanii Węglowej to konsekwencja wieloletniej bezczynności. Ubolewam, że rząd PO-PSL niczego w górnictwie nie zrobił, poza wyciąganiem pieniędzy z tej branży. A zatem są problemy, które trzeba rozwiązywać doraźnie, potrzebne będzie jednak również wdrożenie rozwiązań o charakterze długofalowym. Trzeba podjąć działania, które umożliwią przetrwanie przedłużającej się dekoniunktury w górnictwie.

Całość wywiadu na wnp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • życie jest okrutne! 2015-12-21 12:50:05
    Przepraszam w kopalni węglowej ZG Siltech w Zabrzu, po oddaniu w 2014roku do użytku chodnika o długości 1000metrów łączącego powierzchnię z obecna infrastruktura dołową danej kopalni zredukowano zatrudnienie z 250 do 190 osób. Niema tam związków zawodowych, które powinny się utrzymywać ze składek nie z środków bieżących danej kopalni, czysta patologia i kompromitacja Polski na arenie światowej ciągnąc kopalnie państwowe do upadku przez Solidarność.
  • prawda jest okrutna! 2015-12-21 12:28:45
    Owszem jest alternatywa za bezczynność w redukcji zatrudnienia w górnictwie Państwowym o 2/3, zapłacą wszyscy obywatele w droższej energii. Kopalnie węglowe Państwowe, jeśli nie będą dochodowe należy wygasić, nowy właściciel prywatny zatrudni około 300osób w danej kopalni i będzie rentowna jak Siltech itd.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA