REKLAMA

Tchórzewski, PiS: zmiany w Polsce będą mogły następować szybciej

  • Autor: Parlamentarny.pl (Jerzy Dudała)
  • 26 października 2015 09:01
Tchórzewski, PiS: zmiany w Polsce będą mogły następować szybciej Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Jeżeli będziemy realnie rozwijać Polskę, to czeka nas niewątpliwie wzrost zużycia energii elektrycznej - mówi dla portalu wnp.pl Krzysztof Tchórzewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wiceminister gospodarki.

Z sondażu Ipsos dla stacji telewizyjnych wynika, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najpewniej 238 mandatów w Sejmie i będzie mogło samodzielnie sformować rząd. Jakie zadania będą najważniejsze?

- Patrząc na możliwość jednolitego rządu Prawa i Sprawiedliwości można zaznaczyć, że zmiany w Polsce będą się mogły dokonywać szybciej.

Sądzę, że zostanie między innymi uporządkowana strefa podatkowa, mniej decydować ma interpretacja, a bardziej przepisy.

Należy tu zaznaczyć, że realizowane będzie to, o czym mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, że PiS będzie budowało, a nie ścigało. Będziemy się koncentrować na tym, co jest obecnie i na przyszłości, a nie na przeszłości. Chyba że na jaw wyjdą ewidentne przestępstwa.

Czy w zakresie gospodarki nie obawiacie się przysłowiowych trupów w szafie?

- W dziedzinie gospodarki mamy konsekwencje bardzo wielu zaniedbań i zaniechań z ostatnich lat. Wystarczy tu wspomnieć o górnictwie i energetyce. Tutaj czeka nas sporo problemów, bo to kapitałochłonne dziedziny przemysłu, wymagające dużych środków.

Trzeba, żeby przynajmniej podwoiło się zużycie energii elektrycznej w polskich gospodarstwach rodzinnych. To będzie świadczyć o rozwoju i podnoszeniu poziomu życia.

To bowiem, że ponad dwukrotnie większe jest zużycie energii elektrycznej  w gospodarstwach domowych na Zachodzie - świadczy o poziomie zamożności tamtejszych społeczeństw.

U nas będzie w kolejnych latach wyraźnie rosło zapotrzebowanie na energię elektryczną?

- Jeżeli będziemy realnie rozwijać Polskę, to czeka nas niewątpliwie wzrost zużycia energii elektrycznej. Nawet przy oszczędzaniu energii, stosowaniu nowych technologii energooszczędnych.

Co z węglem?

- Od energetyki węglowej nie odejdziemy. Ona jeszcze przez dziesiątki lat będzie podstawą naszej gospodarki.

Poziom wydobycia węgla w Polsce przynajmniej nie może już spadać.

A w górnictwie potrzebne będą rzeczywiste działania, a nie, jak w ostatnich ośmiu latach, pozorowanie działań.

Kopalnie są u nas niedoinwestowane, wydajność w naszym górnictwie jest zbyt niska, brakuje nowych szybów wydobywczych, brakuje udostępniania nowych pokładów.

Jakie działania trzeba będzie więc podjąć?

- Muszą się między innymi rozpocząć poważne rozmowy z UE dotyczące naszego górnictwa oraz jego potrzeb inwestycyjnych. Chodzi o budowę nowych kopalń w Polsce. Ważne, żeby to państwo mogło być organem założycielskim tych nowych kopalń.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • robert 2015-10-27 12:05:54
    Skoro Polska nie potrzebuje tyle węgla ile się obecnie wydobywa, to przy wzroście wydobycia trzeba będzie ten węgiel eksportować, a żeby ktośchciał go na zachodzie kupićto trzeba będzie go sprzedawaćponizej kosztów wydobycia. Problem w tym, że ktośbędzie musiał tą stratę pokryć. Czyli polski podatnik będzie dopłacał do tego, żeby niemiec miał tańszy prąd.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA