REKLAMA

Tchórzewski: Polska Grupa Górnicza ma powstać do 1 maja br.

  • Autor: PAP/JS
  • 03 lutego 2016 09:27
Tchórzewski: Polska Grupa Górnicza ma powstać do 1 maja br. W skład PGG wejdzie 11 kopalń z obecnej Kompanii Węglowej (fot. PTWP/Paweł Pawłowski)

· Ministerstwo Energii chce, żeby Polska Grupa Górnicza (PGG) powstała do 1 maja br. i była rentowna w 2018 r.
· W skład PGG wejdzie 11 kopalń z obecnej Kompanii Węglowej.
· Minister Tchórzewski odniósł się także do rozmów zarządu KW z pracownikami na temat wypowiedzianych porozumień z lipca ub.r.

Ministerstwo Energii chce, żeby Polska Grupa Górnicza (PGG) powstała do 1 maja br. i była rentowna w 2018 r., poinformował minister Krzysztof Tchórzewski."PGG zgodnie z programem powinna najpóźniej wystartować 1 lipca, ale chcemy, żeby wystartowała najpóźniej od 1 maja" - powiedział Tchórzewski w wywiadzie dla Radia Wnet.

Wskazał, że PGG ma być "sprawną spółką węglową", do której wejdzie 11 kopalń z obecnej Kompanii Węglowej.

"W ramach programu restrukturyzacyjnego 2018 w nowej spółce powinien być już rokiem rentownym. Taki jest wymóg z jednej strony tego, żeby można było tę spółkę powołać, z drugiej strony takie też wymagania stawiają inwestorzy, bo po to, żeby ona powstała trzeba sporych pieniędzy" - dodał minister.

Czytaj też: Ultimatum rządu dla górniczych związków: Cięcie płac albo zamknięcie kopalń

Poinformował też, że trwają negocjacje w sprawie pozyskania inwestorów, którzy wyłożą fundusze na nową spółkę. "Skarb Państwa uczestniczy majątkiem obecnej Kompanii Węglowej" - powiedział.

Minister odniósł się także do rozmów zarządu KW z pracownikami na temat wypowiedzianych porozumień z lipca ub.r.

"W lipcu były prawie o 30% wyższe ceny węgla, dziś podchodząc uczciwie zarząd spółki ani Skarb Państwa nie może zagwarantować w nowej Kompanii Węglowej dotychczasowego poziomu wypłat" - powiedział Tchórzewski.

W 2015 r. cztery kopalnie Kompanii Węglowej zostały przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Z pozostałych 11 ma powstać Polska Grupa Górnicza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA