REKLAMA

Termin przywrócenie małego ruchu granicznego z Rosją pod znakiem zapytania

 • Autor: PAP
 • 03 sierpnia 2016 19:35
Termin przywrócenie małego ruchu granicznego z Rosją pod znakiem zapytania Do czasu zawieszenie umowy mały ruch graniczny między Polską i Rosją był możliwy od lipca 2012 r. i obejmował cały obwód kaliningradzki oraz część województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. (fot.fotolia)

• Nie sposób przewidzieć, kiedy będzie możliwe przywrócenie przez Polskę małego ruchu granicznego z Rosją - ocenił wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.
• Jak tłumaczył, nie ustały przyczyny związane z naszym bezpieczeństwem, dla których ten ruch zawieszono.

W związku ze szczytem NATO i ŚDM Polska podjęła decyzję o zawieszeniu od 4 lipca przepisów międzyrządowych umów o małym ruchu granicznym, w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców stref przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej. Od środy przywrócono mały ruch z Ukrainą, natomiast nie ma takiej decyzji co do Rosji.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński powiedział w środę (3 sierpnia) w Szczytnie, że w przypadku Rosji "nie ustały przyczyny związane z naszym bezpieczeństwem", które były powodem zawieszenia małego ruchu z obwodem kaliningradzkim. Nie chciał sprecyzować, o jakiego rodzaju zagrożenia chodzi. Pozostał przy stwierdzeniu, że troska o szeroko rozumiane bezpieczeństwo Polski "musiała podyktować taką decyzję".

Na pytanie dziennikarzy, "czy w czasie, gdy funkcjonował mały ruch z Rosją, takich zagrożeń nie było", minister odpowiedział: "świat się zmienia i okoliczności także".

Zieliński przypomniał, że polsko-rosyjska umowa międzyrządowa o małym ruchu granicznym nie zawierała wymogu określenia terminu, na jaki któraś ze stron zawiesza jej stosowanie. W odpowiedzi na decyzję polskich władz również Rosja w lipcu zawiesiła mały ruch w obwodzie kaliningradzkim.

Zdaniem wiceministra nie sposób przewidzieć, kiedy Polska mogłaby podjąć decyzję o przywróceniu ułatwień granicznych z Rosją. Jak mówił, będzie to możliwe dopiero wówczas, kiedy ustaną przyczyny zawieszenia umowy. "Jeżeli będziemy pewni, że jest bezpiecznie, to do tego tematu wrócimy" - zapewnił.

Jak dodał, ma nadzieję, że mały ruch z obwodem kaliningradzkim będzie można kiedyś wznowić, ale - jak zaznaczył - wymaga to bardzo dokładnej analizy i głębokiego monitoringu. "Dla nas najważniejszą wartością jest bezpieczeństwo" - podkreślał.

Do czasu zawieszenie umowy mały ruch graniczny między Polską i Rosją był możliwy od lipca 2012 r. i obejmował cały obwód kaliningradzki oraz część województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ułatwiał mieszkańcom tych terenów regularne przekraczanie wspólnej granicy. Rosjanie przyjeżdżali do Polski na zakupy (spożywcze, po sprzęt AGD, RTV, czy odzież), a Polacy zaopatrywali się w Rosji w tańsze paliwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • polityk prawicowy 2016-08-04 10:37:48
  Przemyt ruszył mety się fajką od środy 03.08.2016roku zapełniają, gdzie samochody dla grup mobilnych na drogach międzynarodowych z programu Sroków Unijnych celem zwalczania tej patologii. Dziwne że jest sparaliżowane tylko jedno przejście graniczne z Ukrainą-whpt//dpsu.gov.ua/ua/border/ Камери спостереження на пунктах пропуску з сусідніми державами(Кордон online Польща - Ягодин - Дорогуськ ). Faje również Straż Graniczna na chałupach skupują powiat chełmski w Żalinie,Rudej Hucie, Deputycze itd. Gratuluje Ministrze Finansów i Ministrze Obrony Narodowej!!! Może powinien Minister Zbigniew Ziobro tymczasowo aresztować część Strażników Granicznych którzy uprawiają przestępczą działalność, adresy domów?
 • Starsza 2016-08-04 10:24:48
  Przecież nam nic nie grozi ze strony Rosji! Może to po prostu psychomanipulacja która pokazuje że mamy się bać tego wielkiego kraju. Gdybym nie znała Rosji to może byłabym ofiarą tych manipulacji ale na szczęście znam Rosję i wiem że tam rządzą modrzy ludzie i nie ma żadnych możliwości zastraszania. A może my jesteśmy ofiarami psychomanipulacji Ukrainy?
 • posa 2016-08-04 09:47:49
  Podłej zmiany kolejna viktoria ! Kaliningrad na kolanach, mieszkający przy granicy ciemny lud - elektorat PiS-u niebawem zacznie głodować !
 • prawica 2016-08-04 05:58:35
  Przemyt ruszył mety się fajką od środy 03.08.2016roku zapełniają, gdzie samochody dla grup mobilnych na drogach międzynarodowych z programu Sroków Unijnych celem zwalczania tej patologii. Dziwne że jest sparaliżowane tylko jedno przejście graniczne z Ukrainą-whpt//dpsu.gov.ua/ua/border/ Камери спостереження на пунктах пропуску з сусідніми державами(Кордон online Польща - Ягодин - Дорогуськ ). Faje również Straż Graniczna na chałupach skupują powiat chełmski w Żalinie,Rudej Hucie, Deputycze itd. Gratuluje Ministrze Finansów i Ministrze Obrony Narodowej!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA