REKLAMA

Tobiszowski, PiS: trzeba organizacyjnie związać górnictwo z energetyką

 • Autor: parlamentarny.pl (Dariusz Ciepiela)
 • 25 sierpnia 2015 13:44

Trzeba związać organizacyjnie górnictwo węgla kamiennego z sektorem energetycznym. Energetyka ma środki, Węglokoks ma środki a ci, którzy wydobywają węgiel, nie mają ich - mówi Grzegorz Tobiszowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Powstanie Nowej Kompanii Węglowej nie jest remedium na kłopoty górnictwa. Potrzebne są głębsze decyzje związane np. z tym, jaka ma być relacja między górnictwem węgla kamiennego a polską energetyką i jaka będzie struktura organizacyjna górnictwa - mówi Grzegorz Tobiszowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Przypomina, że sprzedaż taniego węgla przez Kompanię Węglową doprowadziła do obniżki cen węgla na rynku, na czym straciły inne spółki górnicze jak Katowicki Holding Węglowy.

Mamy więc do czynienia z rywalizacją podmiotów mających tego samego właściciela, ponieważ KHW i KW mają tego samego właściciela, jakim jest Skarb Państwa - dodaje Grzegorz Tobiszowski.

Jak ocenia, stoimy przed głębszymi zmianami organizacyjnymi. Powstanie Nowej Kompanii Węglowej pozwoli bowiem uciec obecnemu rządowi przed krachem w górnictwie, ale nie jest to skuteczne rozwiązanie dla branży jako całości

PiS zapowiada powołanie ministerstwa energetyki co ma pozwolić na skoncentrowanie w jednym miejscu decyzji dot. górnictwa i energetyki.

Wypowiedź nagrana podczas konwencji programowej PiS w Katowicach w lipcu 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (13 komentarzy)

 • Snake 2016-03-06 12:13:16
  Głównie tych darmozjadów ze związków zawodowych, Holdingów, Spółek Węglowych się pozbyć. To są jaja że w górnictwie działa 160 związków zawodowych (inne źródła podają 240) a ich liderzy mają po kilkanaście tysięcy pensji. Działaczom należą się: barbórka i czternastka (ekstrapensje wypłacane w grudniu i na początku roku), deputat węglowy (8 ton surowca lub 4,8 tys. zł ekwiwalentu) dopłaty ... już nie będę pisał do czego. Na to wszystko ciężko pracują Ci ludzie na dole. Każdy z listy płac to kolejna złotówka do każdej tony węgla. Jak podały kiedyś media przewodniczący związku zawodowego Kadra w Kopalni Węgla Kamiennego „Marcel” w Radlinie zarabia 186 tys rocznie - za co ? Za to że siedzi i pachnie ?
 • erwin 2016-03-06 11:44:17
  emeryci z polskiego górnictwa muszą odejść ! czy rząd nie widzi jakie dziadostwo i złodziejstwo wprowadził tusk ? dlaczego my młodzi i chętni do pracy nie możemy utrzymać rodzin -bo nie mamy emerytur i musimy pracować za 1800 zł !!!
 • Kecaj 2015-10-26 13:25:58
  Pachnie mi to niezawodną podwyżką cen energii, czyli wszyscy mamy się zrzucić na utrzymywanie uprzywilejowanej pozycji górnictwa.
 • Polak 2015-08-27 07:46:28
  Nie ma innej drogi jak tylko związać organizacyjnie te dwie branże. W innym przypadku konkurencja ze wschodu i zachodu "dampingowo" wykończy polskie górnictwo a tym samym polską gospodarkę. Po tym "ruchu" Polska straci swoją niezależność energetyczną. Jednym tylko o to chodzi ....
 • spido 2015-08-26 20:45:12
  Jak pan Tobiszowski ma jakieś środki to koniecznie niech je zainwestuje w górnictwo węglowe. To mu niewątpliwie pomoże pozbyć się owych środków, co zapewne pozytywnie wpłynie na jego poglądy w obszarze ekonomii.
 • ojceic dyrektor 2015-08-26 14:42:43
  od dawna powtarzam aby nie mieszać szamba z perfumerią
 • luna 2015-08-26 10:19:35
  Z taką polityką gospodarczą PiS może porządzić na Księżycu. To byłoby właściwe miejsce dla partii i tych wrednych kurdupli, tworzących związki partnerskie z kotami, bo z ludźmi się nie da.
 • moa 2015-08-26 09:39:10
  pisoniści to komuna w katolickim sosie ! Populizm pogania obłudę !
 • waldek 2015-08-26 08:17:49
  Politycy to są cwani, niemiłą pracę którą trzeba zrobić w KW i KHW, chcą zrzucić na sprywatyzowane spółki energetyczne. Pamiętam jak energetyka robiła ze sobą porządek po prywatyzacji np taka Energa przeprowadziła PDO i pozbyła się ok 4000 osób to połowa obecnej załogi połowa!!! W górnictwie jest podobnie, bo to jest państwowe czyli niczyje;)
 • amelie2 2015-08-26 07:53:45
  Zmuszanie energetyki do pompowania pieniędzy podatników w źle zarządzane kopalnie to ...brak słów na określenie tego lekceważenia Polaków. Zmieńcie wreszcie ustawę o związkach zawodowych, która dołuje resztki państwowego przemysłu, a zagranicznym i prywatnym firmom też nie ułatwia życia. Przecież jeśli Tauron straci pieniądze na "kupno" kopalni to podniesie ceny energii elektrycznej dla WSZYSTKICH odbiorców. Firmy odbiją to sobie na cenie produktów (ale stracą na konkurencyjności), ale indywidualni odbiorcy będą musieli płacić wyższe stawki, które i tak dziś są relatywnie dużo wyższe niż na zachodzie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA