REKLAMA

Tobiszowski: Powstał zespół ds. kopalni Krupiński; decyzje o jej przyszłości do 29 listopada

 • Autor: PAP/JS
 • 04 listopada 2016 19:17
Tobiszowski: Powstał zespół ds. kopalni Krupiński; decyzje o jej przyszłości do 29 listopada Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. (fot. PTWP)

• Na wniosek strony społecznej minister energii powołał zespół, który ponownie przeanalizuje sytuację kopalni Krupiński w Suszcu - potwierdził wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski w Sejmie.
• Ostateczne decyzje o przyszłości kopalni mają zapaść do 29 listopada.

Na 29 listopada wyznaczony został termin walnego zgromadzenia Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), podczas którego akcjonariusze (wśród których dominujący głos ma minister energii) mają podjąć ostateczną decyzję o przekazaniu kopalni Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w celu likwidacji. Wcześniej taką decyzję podjął już zarząd JSW, a pozytywną opinię wydała rada nadzorcza. W piątek Tobiszowski tłumaczył uwarunkowania tych decyzji, odpowiadając w Sejmie na pytanie poselskie parlamentarzystów PiS.

Wiceminister zapewnił, że możliwości dalszego działania kopalni, która w ciągu minionych 10 lat przyniosła 971 mln zł strat, były dogłębnie analizowane, w dialogu ze stroną społeczną. Na jej wniosek, zgłoszony podczas październikowego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach, zdecydowano jednak o powtórnej analizie możliwości dalszego działania kopalni.

"Minister powołał kolejny już zespół, który ma dokonać oceny funkcjonowania kopalni Krupiński" - poinformował Tobiszowski, potwierdzając tym samym, iż resort energii uwzględnił rekomendację WRDS.

Wiceminister zapowiedział, że analiza ma być prowadzona w kontekście sytuacji JSW, ale też w kontekście złóż węgla w kopalni Krupiński, gdzie - jak mówił Tobiszowski - kończą się udostępnione złoża węgla energetycznego, natomiast złoża węgla koksowego są trudno dostępne; z sięgnięciem po nie wiązałyby się duże nakłady finansowe.

Tobiszowski podkreślił, że sprawę kopalni Krupiński należy widzieć w kontekście zawartej przez JSW umowy restrukturyzacyjnej z obligatariuszami (przekazanie kopalni do SRK to jeden z warunków tej umowy - red), którzy zgodzili się na rozłożenie spłaty zadłużenia w czasie, do 2025 r.

Według wiceministra, w proces naprawczy JSW zaangażowano już w sumie ok. 1,3 mld zł. Przypomniał, że spółka planuje w tym roku emisję wartych 300 mln zł obligacji dla Towarzystwa Finansowego Silesia, a na przyszły rok przygotowuje publiczną ofertę sprzedaży akcji (tzw. SPO) wartości 500 mln zł.

Po przekazaniu kopalni Krupiński do SRK ze złóż tej kopalni nadal ma być eksploatowany metan do celów ciepłowniczych (zajmuje się tym Spółka Energetyczna Jastrzębie, kupiona niedawno od JSW przez PGNiG Termika), a na terenie kopalni ma powstać centrum logistyczne grupy JSW. "Miejscowość Suszec nadal miałaby zakład - podmiot, który płaciłby w gminie podatki" - powiedział Tobiszowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • wikarek 2016-11-07 16:09:36
  powinni sie zwąchole raczej zajmowac tym co teraz wazne czyli przyszłoscia krupinskiego, sa włączeni przeciez do komisji ktora ma audyt przeprowadzic ale co tam, niech lepiej sie takimi bzdurami zajmuja.
 • sambor 2016-11-07 16:08:01
  zapomnialem ze przeciez JSW nie ma teraz zadnych ważniejszych rzeczy do załatwiania i oplacania, jak tylko zeszłoroczne odsetki za barbórke. To jakis absurd.
 • daltON 2016-11-07 16:04:29
  nie pozwalam na takie marnotrawstwo, dopiero co dostana tegoroczna barbórke, a potem w styczniu kolejne dodatki. O paczkach na swieta tez nik nie mowi. Dlatego właśnie nikt zwiazkowców nie szanuja, bo oni patrzą tylko na swój interes
 • tomek 2016-11-07 16:02:25
  ja rozumiem ze mieli barborke obiecana ale bez przesady kłóca sie o 100 złotych dla kazdego, co w przeliczeniu na wszystkich pracowników pewnie kosztowac bedzie grube miliony. Związkowcy tak samo sa odpowiedzialni za przyszłosć kopaln. Jak dalej beda tak postępowac to wkrotce poupadaja wszystkie zakłady, ale przynajmniej zwąchole premie dostaną
 • radamer 2016-11-07 15:58:57
  no i widac jak na dłoni, ze zwiazkowcy zrobia wszystko byleby całe jsw pociagnac na dno. Jak oni chca zeby z nimi rozmawiac jak oni nawet na zadne ustepstwa nie chca pojscREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA