REKLAMA

Tobiszowski: Są pieniądze na rekultywację terenów wyrobiska w Piasecznie

  • Autor: PAP/JS
  • 30 września 2016 17:30
Tobiszowski: Są pieniądze na rekultywację terenów wyrobiska w Piasecznie Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. (fot. PTWP)

Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego zapewnia środki budżetowe na działania rekultywacyjne w wyrobisku górniczym Piaseczno do 2020 roku – zapewnił w Piasecznie (Świętokrzyskie) wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

- Wprowadziliśmy również zabezpieczenie finansowe dokończenia rekultywacji czy melioracji tego etapu do 2020 roku, bowiem w tym roku (2016 - red.) kończyło się finansowanie - mówił na konferencji prasowej nad brzegami wyrobiska w Piasecznie wiceminister.

Do tej pory prace finansowane były z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jednak finansowanie zapewnione było jedynie do końca tego roku.

Tobiszowski zauważył, że choć ustawa mówi o cyklu węgla kamiennego, to jednak "metoda jest drugorzędna, a istotna jest skuteczność". Podkreślał przy tym, że duża w tym zasługa parlamentarzystów i samorządowców, którzy "walczyli o to zabezpieczenie w budżecie państwa' i wykazali się dużą determinacją.

- Ta decyzja z jednej strony pozwala nam popatrzeć w przyszłość, bo nie ma już zagrożeń, że będą zalane sąsiednie tereny, samorządy. Pozwala nam również rozpocząć prace koncepcyjne nad wizją, nad zagospodarowaniem tych terenów - mówił Tobiszowski.

Czytaj też: Adamczyk: Projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego trafił do konsultacji

Przypomniał, że resort chce przywracać społecznościom do użytku gospodarczego tereny poprzemysłowe w innej formie. Jak wyjaśnił, zagwarantowane finansowanie dotyczy tylko kwestii zalewowej, czyli zapewnienia środków na pompowanie wody z wyrobiska i zabezpieczenie przed zalewaniem terenów.

Wiceszef resortu energii zaznaczył, że do wypracowania koncepcji zagospodarowania terenów po wyrobiskach niezbędna jest dyskusja w gronie parlamentarnym, samorządowym. Zapowiedział, że w przyszłym roku zaczną się dyskusje na temat zagospodarowania tych terenów, nad potrzebnymi środkami na ten cel, a także nad sposobami zarządzania tymi terenami.

- Nie ukrywam, że kwestia samego odwodnienia jest istotna, ale ona jest jednym z etapów (...). Natomiast chcemy ze samorządowcami, parlamentarzystami stworzyć do 2018, 2019 roku wypracowaną koncepcję z całą kompilacją środków - mówił.

Według niego (jak zastrzegł - po rozmowach z lokalnymi samorządowcami i parlamentarzystami) najkorzystniejszą koncepcją zagospodarowanie takich terenów jest nadanie im funkcji turystycznych i rekreacyjnych.

Inwestycja dotycząca budowy systemu melioracji wokół wyrobiska po kopalni siarki w Piasecznie jest konieczna, by zabezpieczyć przed podtopieniami tereny rolne trzech gmin. System melioracyjny wokół zbiornika ma pomóc w odprowadzaniu podnoszących się wód gruntowych, które mogą podtapiać ok. 4 tys. ha sąsiadujących z wyrobiskiem terenów rolnych w gminach: Łoniów, Koprzywnica i Samborzec.

Rekultywację posiarkowego wyrobiska, stopniowo wypełnianego wodą, prowadzi od 2004 r. Kopalnia Siarki "Machów" - spółka Skarbu Państwa - dzięki środkom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA