REKLAMA

Tomasz Siemoniak: modernizacja polskiej armii była szybsza za rządów PO-PSL

  • Autor: PAP / MIW
  • 27 grudnia 2017 21:26
Tomasz Siemoniak: modernizacja polskiej armii była szybsza za rządów PO-PSL Były szef MON Tomasz Siemoniak. (fot. mat. MON)

Za rządów PO-PSL modernizacja polskiej armii postępowała znacznie szybciej niż przez ostatnie dwa lata - powiedział w środę (27.12) b. szef MON Tomasz Siemoniak.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i wiceszef MON Bartosz Kownacki podsumowali kilka godzin wcześniej przedsięwzięcia modernizacyjne resoru w ostatnich dwóch latach. Jak poinformował Macierewicz, na modernizację sił zbrojnych wydano 20 mld zł, z czego 13 mld zł przeznaczono na produkty dostarczane przez polskie zakłady. Według Kownackiego, do 2015 r. poprzednie ekipy rządzące nie wykorzystywały wszystkich środków przeznaczonych na wojsko - w sumie od 2008 do 2015 r. nie wydano 12 mld zł.

Według byłego szefa MON za rządów PO-PSL Tomasza Siemoniaka, który był gościem TVN24, w 2014 r. "budżet też został wykonany w stu procentach, jeśli patrzeć literalnie".

- Szef MON osiągnął to, wydając miliardy na samoloty VIP i przekazując zaliczki za potrzeb przyszłych dostaw. To nie jest sztuka wykonać budżet, jeżeli się za coś, co będzie za kilka lat, z góry przepłaci. Dziwię się bardzo, że Antoni Macierewicz akurat tym się chwali, bo bardzo łatwo to zdemaskować i dla ekspertów, którzy siedzą w tematyce obronnej dzisiejsza konferencja to było jedno wielkie kuriozum - powiedział.

Jak dodał, "argumenty Macierewicza wracają, bo nie może się niczym pochwalić".

- To my kupiliśmy pierwszego niszczyciela Kormoran (…), dokupiliśmy kilkaset Rosomaków, pięć samolotów Casa, pociski dla F16, więc modernizacja postępowała znacznie szybciej niż przez te dwa lata - ocenił.

Zdaniem Siemoniaka także w ubiegłych latach na produkty dostarczane przez polskie zakłady wydawano blisko 65 proc. środków przeznaczonych na wojsko.

- Jeszcze przed naszymi rządami było tak samo. To jest stały współczynnik, więc demagogia nie jest specjalnym osiągnięciem - stwierdził.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA