REKLAMA

Trójkąt Weimarski: Polska, Francji i Niemcy powinny dbać o wspólne wartości UE

  • Autor: aw/PAP
  • 14 lutego 2018 13:25
Trójkąt Weimarski: Polska, Francji i Niemcy powinny dbać o wspólne wartości UE Obaj politycy wystąpili na wspólnym briefingu prasowym (fot.twitter)

Współpraca bilateralna oraz w zakresie Trójkąta Weimarskiego, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, a także dialog Polski z KE w zakresie praworządności - to m.in. tematy środowego (14 lutego) spotkania marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i przewodniczącego Senatu Francji Gerarda Larchera.

  • Obaj politycy wystąpili na wspólnym briefingu prasowym. Wcześniej francuski polityk wygłosił przemówienie w Senacie; spotkał się też z premierem Mateuszem Morawieckim.
  • Karczewski dziękował Larcherowi za "wspaniałe, piękne przemówienie"; podkreślał, że wizyta francuskiego polityka wpłynie korzystnie na relacje polsko-francuskie.

Właśnie relacje bilateralne, a także współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego - podkreślał marszałek Senatu - były "główną osią rozmowy". Jak mówił, dwa lata temu razem z ówczesnym przewodniczącym Bundesratu Stanislawem Tillichem i przewodniczącym francuskiego Senatu rozpoczęli współpracę. "Ta współpraca rozwija się i jestem przekonany, że w dalszym ciągu jest tu wiele istotnych kwestii do omówienia" - zaznaczył.

Dodał, że ta inicjatywa parlamentarna zaowocowała m.in. konferencją trzech izb dotyczącą bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

"Podjęliśmy z przewodniczącym podczas naszego spotkania ustalenie, że za niedługo, po trzeciej takiej konferencji, podpiszemy deklarację dotyczącą właśnie cyberbezpieczeństwa" - zapowiedział Karczewski.

Larcher mówił, że jego spotkania z polskimi politykami, które - jak ocenił - na pewno wzmocnią wzajemną współpracę obu państw i wzmocnią więzi, przypadają w szczególnym dla Europy momencie. "Dziś Unia Europejska musi stawić czoła Brexitowi" - wskazywał. Podkreślał, że wierzy, iż choć Europa znalazła się w sytuacji, której nie chciała i nad którą ubolewa, "to nie ma sytuacji, której nie można zmienić z zwycięstwo". Aby tak się stało - wskazywał - konieczne jest "ugruntowanie podstaw UE".

Przewodniczący francuskiego Senatu podkreślał, że w jego ocenie w tej sytuacji "szczególna odpowiedzialność ciąży na Polsce, Francji i Niemczech", które powinny dbać o wspólne wartości, które łączą państwa unijne.

Larcher był pytany o to, czy w czasie rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim poruszono temat praworządności w Polsce i czy polski premier "nakreślił kierunki budzące nadzieje". Przewodniczący Senatu Francji potwierdził, że taki temat pojawił się w czasie spotkania z polskim premierem i z marszałkiem Karczewskim. Zaznaczył, że on sam uważa, iż należy szanować niezależność drugiego państwa i że liczy na dobry dialog pomiędzy przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem i polskimi władzami.

Przewodniczący Senatu Francji Gerard Larcher przebywa w środę w Warszawie z wizytą na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Zaplanowano też spotkania francuskiego polityka z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz z przedstawicielami opozycyjnych klubów parlamentarnych.

Rano Larcher złożył wieńce przed Pomnikiem Bohaterów Getta oraz Grobem Nieznanego Żołnierza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA