REKLAMA

Trwają polsko – rosyjskie negocjacje na temat transportu drogowego

  • Autor: PAP
  • 31 marca 2016 21:10
Trwają polsko – rosyjskie negocjacje na temat transportu drogowego Na razie straty polskich przewoźników na rynku rosyjskim są „jeszcze relatywnie niewielkie”. (Fot. : www.gitd.gov.p).

• Czasowe porozumienie na samochodowe przewozy towarowe wygasa 15 kwietnia
• Rozmowy są trudne – mówią przedstawiciele resortu infrastruktury i budownictwa.
• Polscy przewoźnicy mają jednak nadzieje na kompromis.

W Gdańsku zakończył się 31 marca pierwszy dzień polsko-rosyjskich rozmów w sprawie transportu drogowego. Od lutego przewóz towarów między Polską a Federacją Rosyjską odbywa się na podstawie czasowo wynegocjowanego porozumienia, które wygasa 15 kwietnia.

Polsko-rosyjskie negocjacje, zaplanowane na dwa dni, odbywają się w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.

O zakończeniu pierwszego dnia negocjacji poinformowała w czwartek wieczorem PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Elżbieta Kisil.

- Rozmowy kontynuowane będą w piątek od godz. 9 - dodała.

- To już szóste spotkanie. W ciągu pięciu ostatnich, które były bardzo trudne, doszliśmy do pewnych uzgodnień. Natomiast dzisiaj jesteśmy w takiej sytuacji, że w przesłanym do Polski dokumencie (rozporządzenie ministra transportu Federacji Rosyjskiej), które miało konsumować to, co zostało uzgodnione w Moskwie - są jeszcze spore braki, o których chcemy jeszcze ze stroną rosyjską rozmawiać – powiedział podczas konferencji prasowej poprzedzającej spotkanie ze stroną rosyjską wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Wyjaśnił, że w dokumencie rosyjskim są „sformułowania, których nie było w zawartym w lutym tego roku tzw. porozumieniu moskiewskim”.

- Są zapisy, które zostały zmienione, ale też i takie, których zabrakło, choć było to już uzgodnione – nadmienił.

Jako przykład podał, że w protokole w Moskwie zapisano zdanie „towary, które przejdą przez składy”.

- Tymczasem Rosjanie dopisali jedno słowo zmieniając to na składy celne, co tak naprawdę zawęża możliwości logistyki polskiego transportu. Właśnie o takich m.in. szczegółach będziemy dziś rozmawiali – zaznaczył.

Szmit zapewnił, że podczas negocjacji z Rosjanami będzie kontynuowana „linia obrony interesów polskich przewoźników i polskiego przemysłu”.

Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce Jan Buczek podkreślił, że rozmowy prowadzone są w pełnym uzgodnieniu ze środowiskiem transportowców.

- Dla nas najważniejsze jest stworzenie równych warunków dokonywania przewozów. Chcemy, aby oś symetrii przebiegała równo pomiędzy warunkami dla polskich przewoźników i rosyjskich przewoźników. Zleży nam tym, że uniknąć takiej sytuacji, że my udostępnimy obszar naszego kraju, nasz rynek do penetracji przewoźnikom rosyjskim, a w zamian będziemy ograniczani administracyjnie, bo z taką próbą mamy właśnie do czynienia – ocenił.

Buczek jest przekonany, że uda się ze stroną rosyjską dojść do kompromisu.

- Mamy jednak do czynienia z partnerem, który z trudem zgadza się na jakikolwiek kompromis i chętnie korzysta z ustępstw strony przeciwnej, a w zamian nie jest gotów wiele zaoferować. I z tego powodu tak długo te negocjacje trwają - dodał.

Pytany o straty polskich przewoźników na rynku rosyjskim ocenił, że są one „jeszcze relatywnie niewielkie”, ponieważ „w dalszym ciągu obowiązują obostrzenia w wymianie towarowej między Rosją a resztą świata”.

W lutym przedstawiciele rządów Polski i Rosji zawarli czasowe porozumienie dotyczące zezwoleń na samochodowe przewozy towarowe, które wygasa 15 kwietnia. Na podstawie lutowych uzgodnień strona polska otrzymała 20 tys. zezwoleń - 10 tys. ogólnych i 10 tys. na przewozy z/do krajów trzecich, stronie rosyjskiej również przysługiwało 20 tys. zezwoleń - 19,5 tys. ogólnych i 500 na przewozy z/do krajów trzecich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA