REKLAMA

Tyle powinna wynosić kwota wolna od podatku. 800 zł więcej w kieszeni

  • Autor: TM
  • 29 października 2015 06:55
Tyle powinna wynosić kwota wolna od podatku. 800 zł więcej w kieszeni Każdemu z podatników zostałoby w kieszeni 1369,44 zł. Fot. Flickr

Kwota wolna od podatku powinna wynosić minimum 7608 zł. Gdyby po wyroku Trybunału Konstytucyjnego została podniesiona do takiego poziomu, w portfelach zostałoby nam dodatkowo ponad 800 zł - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Ale wówczas, jak podkreśla dziennik, niemały problem miałby budżet państwa.

Po decyzji TK

Trybunału Konstytucyjnego uznał, że przepis, który określa kwotę zmniejszającą podatek dochodowy, jest niezgodny z konstytucją. Powody: kwota ta nie podlega żadnej korekcie i jest oderwana od kryterium ubóstwa.

Obecnie każda osoba rozliczająca się według skali PIT nie płaci podatku od dochodu w wysokości 3089 zł (kwota wolna), co w skali roku pozwala jej oszczędzić 556,02 zł.

Tymczasem - co wyraźnie podkreślił trybunał - minimum socjalne jest znacznie wyższe. Od października 2015 r. wynosi ono dokładnie 7608 zł. I właśnie co najmniej taka suma powinna być - zdaniem sędziów - zwolniona z PIT.

1369,44 zł w kieszeni

Gdyby zastosować ją już teraz i względem wszystkich podatników, to rocznie każdemu z nich zostałoby w kieszeni 1369,44 zł - o 813,42 zł więcej niż obecnie - podkreśla gazeta.

Nowe muszą zacząć obowiązywać najpóźniej na początku 2017 r. Niewykluczone jednak, że projekt zmian poznamy znacznie wcześniej, bo jeszcze przed wyrokiem TK inicjatywę w tej sprawie zapowiedział prezydent Duda (sugeruje on podwyższenie kwoty wolnej do 8 tys. zł.).

 Nie wystarczy jednorazowa podwyżka kwoty wolnej od podatku. Trzeba będzie wprowadzić również przepisy, które pozwolą na jej regularną korektę - komentuje Piotr Hanuszewski, ekspert w dziale doradztwa podatkowego w firmie doradczej KPMG.

Jego zdaniem "ustawodawca będzie musiał znaleźć złoty środek pomiędzy odpowiednimi wpływami do budżetu a odpowiednio wysoką kwotą niepodlegającą PIT".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • edmund mądruś 2015-10-29 07:50:12
    Bzdura. Jak budżet straci, skoro te pieniądze zostaną w kieszeni obywatela, który najczęściej je wyda i część tych pieniędzy i tak trafi do budżetu państwa. Jakoś płytko to jest traktowane. To tak samo jak 500 zł na dziecko - przecież nie zeżremy tej kasy, tylko wydamy a podatki itd wrócą do państwa. Realnie koszty będą niższe niż niektórzy twierdzą.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA