REKLAMA

”Tylko lewica może zapewnić niezależność energetyczną”

 • Autor: PAP/TM
 • 09 października 2015 13:48
”Tylko lewica może zapewnić niezależność energetyczną” Zamiast elektrowni atomowej ZL proponuje szybki rozwój odnawialnych źródeł energii. Fot. Flickr

Tylko lewica jest w stanie zapewnić Polsce bezpieczeństwo i niezależność energetyczną; pod rządami tak PO, jak i PiS potencjał, jaki gospodarce dają odnawialne źródła energii, nie zostanie wykorzystany - przekonywali w Sejmie politycy koalicji Zjednoczona Lewica.

Cezary Olejniczak (SLD) zaznaczył, że w kończącej się VII kadencji Sejmu "udało się przyjąć po wielu trudach ustawę o odnawialnych źródłach energii.

Kulawą, fakt, ale ona jest i od stycznia 2016 będzie funkcjonować. Udało się ponad podziałami politycznymi, również z moim skromnym udziałem, zapisać w niej poprawki prosumenckie tak, by prosumenci mogli część energii produkować na własne potrzeby, a część sprzedawać do sieci - mówił Olejniczak na konferencji prasowej.

Wzięli w niej udział także współprzewodniczący Partii Zieloni - Adam Ostolski (lider wrocławskiej listy wyborczej ZL) i Małgorzata Tracz (liderka szczecińskiej listy ZL), a także kandydująca do Sejmu z warszawskiej listy ZL Ewa Sufin-Jacquemart.

Zrównoważony rozwój energetyczny

Opowiadamy się za zrównoważonym rozwojem energetycznym, za odnawialnymi źródłami energii i mamy nadzieję, że w przyszłym Sejmie będzie nas, orędowników OZE więcej. Świadomie i stanowczo mówimy ”stop energii atomowej w Polsce” - oświadczył Olejniczak, który jest liderem sieradzkiej listy Zjednoczonej Lewicy. Ostolski przekonywał, że tylko lewica jest w stanie zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne i niezależność energetyczną.

PO i PiS licytują się dziś, kto szybciej wycofa się z programu (budowy elektrowni atomowej w Polsce) i kto jest odpowiedzialny za wydanie ponad 200 mln zł na bezsensowny program, z którego nic nie będzie - mówił.

Według niego "odpowiedzialne za to są za to obie te partie, gdyż to rząd Jarosław Kaczyńskiego rozpoczął program atomowy, a rządy Donalda Tuska i Ewy Kopacz ten program kontynuowały".

Polski miks energetyczny

Prawica nie jest w stanie zapewnić Polsce niezależności energetycznej, ponieważ niezależność energetyczna wymaga większego udziału odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym - przekonywał Ostolski.

Jak mówił, "Ewa Kopacz ładnie wygląda w spocie na tle wiatraków, ale jej rząd nic nie zrobił dla energii odnawialnej w Polsce, a wręcz przeciwnie rzuca temu sektorowi kłody pod nogi". Z kolei - według niego - "PiS populistycznie zbija kapitał polityczny na organizowaniu protestów antywiatrakowych".

Partie lewicowe, Zieloni, SLD, Twój Ruch i inni koalicjanci, będą wspierać rozwój energii ze źródeł odnawialnych, bo w tym widzimy przyszłość Polski - zapewnił lider Zielonych.

Według niego inwestycje w energię odnawialną mogą w ciągu dekady zapewnić Polsce 130 tys. nowych miejsc pracy a jeśliby mocno wesprzeć również energetykę prosumencką, to byłoby to dodatkowe 60 tys. miejsc pracy w sektorze informatyczno-telekomunikacyjnym.

"Szansa na odbudowę gospodarki morskiej"

Jak przekonywał, OZE to także ogromna szansa na odbudowę gospodarki morskiej i rozwój przemysłu stoczniowego w związku ze współpracą z sektorem farm wiatrowych na morzu. 

Składa się on z pięciu postulatów: wpisanie efektywności energetycznej i OZE do krajowych priorytetów inwestycyjnych, ustalenie wiążących i ambitnych celów udziału OZE w miksie energetycznym, poszerzenie definicji prosumenta i zmniejszenie biurokratycznych obciążeń dla prosumentów, zaprzestanie dotacji do współspalania i koniec traktowania go jako OZE oraz większe nakłady na badania w dziedzinie efektywności energetycznej oraz OZE.

Współrzewodnicząca Zielonych podkreśliła ponadto, że według ZL rezygnacja z programu atomowego jest koniecznością.

Sufin - Jacquemart przekonywała kolei, że konieczna jest narodowa debata nad transformacją energetyczną.

Nowy miks energetyczny muszą zdefiniować Polacy - podkreśliła.

Jak zaznaczyła, bardzo ważna jest też efektywność energetyczna. Opowiedziała się też za zwalczaniem tzw. ubóstwo energetyczne, na przykład poprzez umożliwienie osobom o najniższych dochodach skorzystanie z programu prosument, tak by mogły one otrzymać dofinansowanie na postawienia paneli fotowoltaicznych, by produkować dla siebie prąd.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • wyjaśnienie wątpliwości 2015-10-10 12:14:57
  Do Arek: Zgonie z twoją sugestią - Pozdrawiam Millera za gazociąg norweski
 • Sama Prawda 2015-10-10 10:01:57
  Nie wierzcie ko(muchom). To właśnie oni 20 lat temu utopili polski projekt energetyki termojądrowej i reaktora, w którym paliwem są lekkie pierwiastki (litowce), co wpędziło Polskę w upokarzającą zależność od terrorysty Dudy (tego ze Śląska) oraz zagranicznych oszustów energetycznych i innych wrogów Polski.
 • tyszczuk.pl 2015-10-09 23:46:19
  Nie tylko: Zapraszam na tyszczuk.pl/elektrowniaatomowa.htm Kukiz'15
 • Arek 2015-10-09 21:32:21
  Pozdrówcie Millera za gazociąg norweski.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA