REKLAMA

Ubywa gospodarczych optymistów. "Sprawy w kraju zmierzają w złym kierunku"

  • Autor: aw/PAP
  • 26 lipca 2017 16:45
Ubywa gospodarczych optymistów. "Sprawy w kraju zmierzają w złym kierunku" Zdaniem ponad dwóch piątych (45 proc.) respondentów rozwój polskiej gospodarki jest powolny (fot.pixabay)

Kantar Public zapytał respondentów, jak oceniają stan polskiej gospodarki.

• 45 proc. respondentów jest zdania, że sprawy w naszym kraju zmierzają w złym kierunku.

• Przeciwnie uważa 35 proc. pytanych; 20 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej sprawie - wynika z najnowszego badania Kantar Public.

W lipcu, w porównaniu do czerwca, zmniejszył się odsetek ocen pozytywnych, o 5 punktów procentowych (z 40 proc. do 35 proc.). Zwiększył się natomiast odsetek osób niezdecydowanych (wzrost o 5 punktów procentowych) oraz osób negatywnie oceniających kierunek biegu spraw w naszym kraju (wzrost o 1 punkt procentowy).

Kantar Public zapytał respondentów, jak oceniają stan polskiej gospodarki. 37 proc. ankietowanych uważa, że gospodarka znajduje się w stanie kryzysu (wzrost o 6 pkt proc. w porównaniu do czerwca). Przy czym 30 proc. ankietowanych jest zdania, że jest to lekki kryzys, a według 7 proc. badanych gospodarka kraju znajduje się w stanie głębokiego kryzysu.

51 proc. respondentów uważa, że polska gospodarka rozwija się (spadek o 8 pkt proc.). Zdaniem ponad dwóch piątych (45 proc.) respondentów jest to jednak powolny rozwój, a 6 proc. badanych jest przekonanych o dynamicznym rozwoju. Trudności z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie ma 12 proc. Polaków.

31 proc. badanych jest nastawiona optymistycznie i uważa, że warunki materialne ludności naszego kraju w ciągu najbliższych trzech lat poprawią się. Z kolei 44 proc. jest zdania, że w ciągu najbliższych trzech lat warunki życia Polaków nie zmienią się. 19 proc. badanych zakłada natomiast pesymistyczny scenariusz i uważa, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się pogorszenia obecnych warunków. 6 proc. ankietowanych nie wyraziło zdania w tej sprawie.

W badaniu zwrócono uwagę, że w porównaniu do wyników z czerwca w lipcu znacząco zwiększył się odsetek osób oceniających, że w ciągu następnych trzech lat nic się nie zmieni (o 12 punktów procentowych). O 7 punktów procentowych zmniejszył się odsetek "optymistów" w tym temacie, przy jednoczesnym spadku o 3 punkty procentowe "pesymistów".

Z badania wynika, że w lipcu zdecydowana większość badanych (63 proc.) uważa, że bez większych kłopotów można znaleźć pracę w naszym kraju. 6 proc. uważa, że można bez większych kłopotów znaleźć dobrą pracę, a 57 proc. jest zdania, że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało.

Ponad jedna czwarta Polaków (27 proc.) uważa, że trudno jest obecnie znaleźć jakąkolwiek pracę w Polsce, natomiast 3 proc. sądzi, że znalezienie zatrudnienia w naszym kraju jest w ogóle niemożliwe.

Badanie przeprowadzono techniką CAPI w terminie 7-12 lipca 2017 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próba 1063 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • IMHO 2017-07-27 08:29:52
    Wystarczy powiedzieć pracodawcy, że się będzie pracowało za 1500 PLN netto i od razu Januszowi zapalą się cebuliony w oczach. Ale jak się chce zarabiać jak człowiek to lepiej jechać na zachód.
  • Mamona. 2017-07-26 17:08:12
    Nie bedzie Mamony pojda do Putina.On im da.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA