REKLAMA

Udało się uratować unijne pieniądze na lata 2007 - 2013

  • Autor: Włodzimierz Kaleta
  • 09 marca 2016 17:24
Udało się uratować unijne pieniądze na lata 2007 - 2013 Niewykorzystanie pieniędzy unijnych nie pozwalało na uruchomienie silnego bodźca dla naszej gospodarki. /Fot.WK/

•  W latach 2007 – 2013 co piąte euro w ramach środków z polityki spójności trafiało do Polski.
•  Na 2 miesiące przed końcem perspektywy finansowej Polska miała wciąż do wydania ok. 31 mld zł.

Jeszcze na  dwa miesiące przed końcem terminu wydatkowania środków UE z perspektywy finansowej na lata 2007 – 2013, który upływał  31 grudnia 2015 r. mieliśmy do certyfikacji ok. 9 mld euro z puli przyznanych nam 68 mld euro, czyli 15 proc. – przypomniał  Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w MR.

 - Do wydania pozostawało wciąż jeszcze prawie 31 mld zł. Niewykorzystanie pieniędzy unijnych powodowało zaburzenia w płatnościach z KE, a także nie pozwalało na uruchomienie silnego bodźca dla naszej gospodarki.

Czytaj też: Fundusze europejskie perspektywa 2014-2020 r.

Żeby ratować niewydane pieniądze rząd w listopadzie ub.r. zatwierdził program naprawczy. Czasu na podjecie działań przez resort na wydanie jak największej kwoty pieniędzy z perspektywy finansowej UE 2007 – 2013 było niewiele. Jerzy Kwieciński uważa, że mimo presji czasu program naprawczy powiódł się.

Brak poświadczeń dla 6 proc. wydatków

- Do zakończenia rozliczeń przed KE pieniędzy z perspektywy 2007 – 2013 brakuje nam poświadczenia na 6 proc. wydatków. Przy czym, kiedy w najbliższych tygodniach uzyskamy potwierdzenie o akceptacji przez KE zmian w programach operacyjnych , to do rozliczenia pozostanie nam tylko ok. 1 proc. kwoty wszystkich wydatków. Czyli niecałe 3 mld zł. To drastycznie zmniejszy zagrożenie niewykorzystania funduszy unijnych.

W wartościach nominalnych oznacza to, że mamy już podpisane umowy na 402 mld zł, z czego wkład UE wynosi prawie 287 mld zł.  W minionym roku plan certyfikacji wydatków zgłoszonych do KE wyniósł 105 proc.  – przekonywał wiceminister.

Zanim zaczęto realizować plan naprawczy strona polska podczas spotkania z KE, przedstawiła kilka rozwiązań, jak można lepiej wykorzystać środki unijne. Ministerstwo, które prowadzi stały monitoring projektów, określiło tzw. projekty zagrożone, których było ponad 300, z reguły dużych. Zintensyfikowano współpracę z beneficjentem tych funduszy. Postanowiono powołać międzyresortowy zespół ds. funduszy UE z marszałkami województw.

Czytaj też: Fundusze europejskie marszałkowie przyspieszmy bo grozi nam zawieszenie płatności

Instrumenty sukcesu

Za najważniejsze dla realizacji programu naprawczego wiceminister wskazał 4 instrumenty, które pomagają w  maksymalnej absorpcji funduszy na lata 2007 – 2013. Po pierwsze wprowadzono zmianę podstawy certyfikacji funduszy unijnych, zakładającą branie pod uwagę przy realizacji projektów nie tylko wkład unijny czy publiczny, ale również wkład prywatny. Podniesiono też kwotę dofinansowania  w ramach poszczególnych programów.

Dotychczas system dopłat ograniczał się jedynie do poszczególnych priorytetów. Umożliwiono  podpisywanie umów o dofinansowanie projektów także w tym roku, czyli po terminie, który minął z końcem 2015 roku. Zastosowano mechanizm elastyczności czyli możliwość przenoszenia o 10 proc. większych środków pomiędzy poszczególnymi priorytetami w programie operacyjnym.

Kwieciński przypomniał, że termin wydatkowania pieniędzy unijnych skończył się 31 grudnia 2015 r.  Jednak termin, w którym mamy przekazać wszystkie odpłatności do komisji UE, czyli rozliczyć faktury za realizowane projekty, mija z końcem czerwca br., a ostateczne rozliczenie z komisją UE do końca marca 2017 r. Na realizację projektów niefunkcjonujących mamy czas do końca marca 2019 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • kredytykPL 2016-03-10 09:40:34
    Pożyczki na Dowód dla Każdego kredytyk.pl od 100zł do 200.000zł Odbierz pieniądze! - Chwilówki na Dowód bez zaświadczeń bik - kredyty przez internet, dla Firm - Kredyt na mieszkanie/hipotekę - Kredyt Samochodowy, pożyczka na dowód bez dochodów - kredyty pozabankowe, gotówkowe i konsolidacyjne Wypełnij krótki wniosek a my do Ciebie bezpłatnie oddzwonimy i przestawimy najlepszą ofertę dla Ciebie!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA