REKLAMA

Ukraińcy w Polsce: MSWiA niedługo przedstawi raport

  • Autor: GP
  • 17 czerwca 2016 09:11
Ukraińcy w Polsce: MSWiA niedługo przedstawi raport Jakub Skiba na dwudziestopięcioleciu współpracy polsko-niemieckiej. (fot.:mswia.gov.pl)

• Jakub Skiba, wiceminister w resorcie spraw wewnętrznych i administracji zapowiedział, że MSWiA stworzy raport o Ukraińcach w Polsce.
• Ocenił, że ich obecność ma pozytywne efekty dla gospodarki nad Wisłą.
• Polityk podkreślał w telewizyjnym wywiadzie, że ich napływ do Polski jest naturalnym procesem migracji ze wschodu na zachód.

W czwartek wieczorem (16 czerwca) wiceminister w MSWiA Jakub Skiba gościł w TV Republika. Urzędnik resortu spraw wewnętrznych rozmawiał o sytuacji na polskim rynku pracy i przekonywał, że ukraińskie ręce są bardzo potrzebne polskiej gospodarce.

Polityk przypomniał, że pokrewieństwo językowe, kulturowe sprawiają, że migracja zza Buga jest dla polskiego obywatela mało niebezpieczna. Przestępstwem, którego dopuszczają się Ukraińcy jest zwłaszcza fałszowanie dokumentów.

Czytaj: Ryszard Petru o PiS i Trybunale Konstytucyjnym

- Według raportu MSWiA, który niedługo zostanie opublikowany, migracja Ukraińców, to pozytywne zjawisko dla polskiej gospodarki - mówił o plusach obecności sąsiadów w Polsce Skiba. - Oceniamy, że siedemset tysięcy zatrudnionych, to liczba realnie zatrudnionych. Szacujemy, że legalny tytuł pracy w Polsce ma około 500-550 tys. Ukraińców. Reszta pracuje nie do końca w sposób zalegalizowany, ale okazuje się, że ten problem jest taki, że można go rozstrzygnąć pozytywnie, żeby mogli pracować legalnie.

Polityk zaznaczył, że naturalna migracja polaków na Zachód wymusza szukanie ich zastępstwa w krajach Wschodu.

Innym wymiarem, na który Skiba zwrócił uwagę jest demografia.

- Jesteśmy w trudnej sytuacji, a dynamika asymilacji (Ukraińców - przyp.red.) jest bardzo dobra. Bardzo wielu Ukraińców jest wręcz entuzjastycznie nastawiona wobec naszego kraju - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA