REKLAMA

Umorzenia nie będzie. Polscy rolnicy zapłacą kary

  • Autor: Farmer.pl
  • 09 sierpnia 2016 10:53
Umorzenia nie będzie. Polscy rolnicy zapłacą kary Komisarz Hogan negatywnie wypowiedział się nt. propozycji umorzenia kar za nadprodukcję. Fot. Fotolia

• Komisarz Phil Hogan odpowiedział negatywnie na wniosek o umorzenie kar za nadprodukcję mleka.
• Jak mówi komisarz, suma do zapłacenia przez polskich rolników w mlecznym roku kwotowym 2014/15 jest należna według prawa i nie jest możliwe, aby państwa członkowskie lub Unia odstąpiły od tego zobowiązania prawnego.

W odpowiedzi na wniosek Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza oraz Prezydenta Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Leszka Hądzlika, którzy zwrócili się do Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Phila Hogana z powodu bardzo trudnej sytuacji panującej na rynku mleka, Komisarz w dniu 2 sierpnia 2016 r. przekazał odpowiedź, że podziela troskę o tę sytuację i jest w pełni świadomy obecnej presji na ceny mleka w całej Europie – podaje KRIR.

Komisarz zwrócił uwagę, że jest to głównie związane z brakiem równowagi między podażą i popytem, co jest spowodowane zwiększoną produkcją mleka i mniej dynamicznym globalnym popytem. Faktem, który podkreślił Komisarz jest, że dostawy mleka w Polsce zwiększyły się w bieżącym roku o 6,7 proc., pomimo dobrze znanej sytuacji nadmiernej podaży.

Jak stwierdza Komisarz, suma do zapłacenia przez polskich rolników w mlecznym roku kwotowym 2014/15 jest należna według prawa i nie jest możliwe, aby państwa członkowskie lub Unia odstąpiły od tego zobowiązania prawnego. Po wpłaceniu do budżetu UE przez polskie władze, suma ta ma być w pełni odzyskana od rolników, przyczyniających się do przekroczenia kwot.

Dowiedz się więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • pani_w_okularach 2016-08-09 13:48:05
    bardzo słusznie, należą im się kary bo produkują bez opamiętania !! dziady wiejskie zawsze płakały, taka natura, a przecież oni robią kasę na nieszczęścięciu biednych zwierząt gospodarczycg, cieszą się żę zadają cierpienie, choreREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA