REKLAMA

Uprawy GMO obowiązkowo do rejestracji. Rząd przyjął porojekt

  • Autor: PAP/AT
  • 24 listopada 2016 21:46
Uprawy GMO obowiązkowo do rejestracji. Rząd przyjął porojekt Nowe przepisy zobowiążą do zgłaszania i rejestracji upraw GMO w Polsce (fot.pixabay.com)

• Przyjęty przez rząd projekt dotyczący upraw GMO wprowadzi obowiązek ich rejestracji.
• Prowadzenie uprawy będzie wymagało utworzenia specjalnej strefy po uzyskaniu zezwolenia.
• Równocześnie zastrzeżenia będą mogli zgłaszać właściciele pobliskich gruntów.

"Wprowadzone rozwiązania zapewnią, że Polska nadal będzie wolna od upraw genetycznie modyfikowanych organizmów GMO. Nowe regulacje zwiększą bezpieczeństwo ludzi i zwierząt tworząc ochronę przed niekontrolowanym występowaniem GMO, a więc także przed wpływem takiego występowania na lokalne produkty rolne. To z kolei pozwoli na szeroką promocję polskich produktów spożywczych, jako wolnych od GMO" - napisano w komunikacie CIR.

Nowe przepisy zobowiążą do zgłaszania i rejestracji upraw GMO w Polsce. Prowadzenie takiej uprawy będzie wymagało utworzenia specjalnej strefy po uzyskaniu zezwolenia od ministrów środowiska i rolnictwa. Zadaniem ministra rolnictwa będzie określenie warunków prowadzenia takiej uprawy.

Czytaj też: Rolnicy Grupy Wyszehradzkiej są przeciwko CETA

Osoba bądź przedsiębiorstwo, które będzie chciało prowadzić uprawę GMO, będzie musiało dołączyć do wniosku oświadczenia posiadaczy gruntów położonych w odległości 3 km od gruntu, na którym planowana jest taka uprawa, iż nie sprzeciwiają się jej. W uzasadnieniu projektu zwraca się uwagę, że takie rozwiązanie ma chronić przede wszystkim pasieki. Zgodę na prowadzenie takich upraw trzeba będzie też uzyskać w gminie.

MŚ, czyli autor projektu noweli, argumentuje, że brak krajowych przepisów dotyczących upraw GMO oznacza brak właściwej kontroli takich upraw. W tej sprawie upomniała Polskę Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA