REKLAMA

USA. Senat przełamał impas ws. bieżącego finansowania rządu

  • Autor: PAP/AH
  • 22 stycznia 2018 19:55
USA. Senat przełamał impas ws. bieżącego finansowania rządu

W Senacie USA zawarto międzypartyjne porozumienie w sprawie dalszego finansowania działalności rządu federalnego, co jeszcze w poniedziałek zostanie zatwierdzone w głosowaniu plenarnym - poinformował lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer.

  • Zawieszenie działalności rządu federalnego (shutdown) rozpoczęło się o północy z piątku na sobotę czasu miejscowego (godz. 6 w sobotę w Polsce).
  • Republikanom nie udało się zgromadzić w Senacie 60 głosów potrzebnych do uchwalenia prowizorium budżetowego.
  • Kością niezgody były kwestie imigracyjne.

Ważność funduszy budżetowych na działalność rządu wygasła o północy z piątku na sobotę i od poniedziałku dziesiątki tysięcy pracowników państwowych zaczęło wygaszać swe czynności służbowe.

Nie dotyczyło to jednak najważniejszych sfer publicznych, takich jak ochrona porządku wewnętrznego oraz obrona zewnętrzna.

O sytuacji w USA czytaj także: Statua Wolności pierwszą ofiarą zawieszenia działalności rządu w USA
Trump proponuje zmianę reguł w Senacie by odblokować działalność rządu

Stanowiący senacką mniejszość Demokraci uzależniali swą zgodę na uchwalenie nowego prowizorium budżetowego od uwzględnienia w nim środków na ochronę młodych imigrantów o nieudokumentowanym statusie czyli tak zwanych dreamersów. Republikanie domagali się natomiast głosowania za odblokowaniem rządu jako warunku dalszych negocjacji w kwestiach imigracyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA