REKLAMA

Ustawa antysmogowa, pierwsza podpisana przez Andrzeja Dudę może wpłynąć na ciepłownictwo

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 07 kwietnia 2016 09:28
Ustawa antysmogowa, pierwsza podpisana przez Andrzeja Dudę może wpłynąć na ciepłownictwo Ustawa antysmogowa jest jednym z elementów, które mogą wspierać rozwój kogeneracji. (fot.: Jim Champion/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Trzeba pokazać, że spalanie niskotemperaturowe powoduje emisję ogromnych ilości różnych szkodliwych substancji, w tym związków rakotwórczych, co przekłada się bezpośrednio na zdrowie i długość życia mieszkańców - mówi wnp.pl Janusz Ryk, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ).

Jedną z pierwszych decyzji Andrzeja Dudy po objęciu funkcji prezydenta Polski było podpisanie w październiku 2015 r. nowelizacji art. 96 ustawy Prawo ochrony środowiska, która popularnie nazywana jest ustawą antysmogową. Zgodnie z założeniami, ustawa ta ma umożliwić m.in. zastosowanie na szczeblu lokalnym prawnych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza i ochrony przed hałasem. Od podpisania ustawy przez prezydenta minęło prawie pół roku, a poza Krakowem nie ma innych przykładów, gdzie władze lokalne wykorzystałyby nowe przepisy.

- Ustawa antysmogowa jest jednym z elementów, które mogą wspierać rozwój kogeneracji. Polityka Unii Europejskiej wspiera rozwój tzw. efektywnych systemów ciepłowniczych. „Efektywność” systemów ciepłowniczych można uzyskać poprzez zasilanie ich ze źródeł kogeneracyjnych, charakteryzujących się nie tylko najwyższymi sprawnościami, ale również spełniającymi bardzo wygórowane normy środowiskowe. Trzeba popatrzeć, ile w miastach jest jeszcze obszarów nieobjętych sieciami ciepłowniczymi i jaki jest dodatkowy potencjał, który może być wykorzystany do produkcji ciepła w kogeneracji w większej skali niż obecnie - mówi wnp.pl Janusz Ryk, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ).

Czytaj dalej na WNP.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA