REKLAMA

Ustawa frankowa: Zwrot spreadu może wynieść ok. 25 tysięcy zł

  • Autor: GP
  • 08 czerwca 2016 14:56
Ustawa frankowa: Zwrot spreadu może wynieść ok. 25 tysięcy zł Środowisko prezydenta przygotowuje w międzyczasie kolejne rozwiązania dla Frankowiczów. (fot.:pixabay.com)

• Z analiz Rzecznika Finansowego (RF) wynika, że sytuacja kredytobiorców frankowych może ulec zmianie, na lepsze.
• FR zaleca zwrot spreadów, możliwość oddania mieszkania w zamian za uwolnienie się od długu, a także przewalutowanie kredytu po kursach sprawiedliwych.
• Takie rozwianie może dać nawet 25 tysięcy złotych.

Ogłoszona we wtorek (7 maja) analiza Rzecznika Finansowego jest optymistycznym sygnałem dla wszystkich, którzy mają kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich. Agenda rządowa zapowiedziała, że banki mogły złamać prawo stosując w umowach kredytowych niedozwolone prawnie zapisy.

W analizie Expandera dotyczącej tego zagadnienia czytamy, że jeśli sądy podzielą argumenty RF kredytobiorcy, mogą liczyć na zwroty finansowe od banków albo na możliwość oddania mieszkania w zamian za umorzenie długu.

Czytaj: Jak ma się ustawa wiatrakowa do budowy mieszkań?

Nawet 25 tysięcy zł można odzyskać w przypadku kredytu na kwotę 300 000 zł zaciągniętego na 30 lat w sierpniu 2008 r. Jednak przy założeniu, że bank zaniżył kurs kupna w dniu wypłaty kredytu i zawyżał kurs sprzedaży o 3% w stosunku do kursu rynkowego.

Inną możliwością będzie oddanie mieszkania. Jednak trudno oczekiwać, by mieszkający w lokalach kredytobiorcy opuścili je, nawet gdyby miało to uwolnić ich od zobowiązania.

- To oznaczałoby dla nich nie tylko utratę pieniędzy wpłaconych dotychczas w postaci rat, ale również konieczność wyprowadzenia się z zajmowanego lokalu - podkreśla Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. - Warto też dodać, że ci, którzy są w bardzo trudnej sytuacji, już teraz mogą w podobny sposób pozbyć się długu. Wystarczy, że ogłoszą upadłość konsumencką.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest przewalutowanie kredytu po tzw. kursach sprawiedliwych.

Wciąż trwają też prace nad ustawą, która miałaby rozwiązać problem bez konieczności pozywania banków do sądu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA