REKLAMA

Ustawa o agencji wspierania eksportu najpóźniej do czerwca?

  • Autor: ZBW
  • 26 lutego 2016 14:24
Ustawa o agencji wspierania eksportu najpóźniej do czerwca? Ministerstwo Rozwoju chce skuteczniej wspierać polski eksport

W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad ustawą o wspieraniu polskiego eksportu. Obecnie działa kilka instytucji realizujących programy operacyjne wspierające eksport. Podlegają one różnym ministerstwom i realizują różne polityki. Utrudnia to zasadniczo realizowanie jednej, spójnej polityki promocji eksportu.

Resort rozwoju planuje powołanie instytucji o roboczej nazwie Agencja Wspierania Eksportu, która przejmie część zadań i funkcji od BGK, PARP, PIR, PAIiIZ, ARP i KUKE. Zintegruje i uporządkuje narzędzia oferowane przez te instytucje oraz zaproponuje nowe. W rezultacie wspieranie polskiego eksportu powinno być bardziej efektywne.

Zakres działania Agencji obejmie takie obszary jak wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, inwestycje, infrastrukturę, eksport, promocję, innowacje. Środki finansowe na realizacje tych zadań maja być pozyskane na preferencyjnych warunkach od międzynarodowych instytucji finansowych.

Ministerstwo Rozwoju chce by jeszcze w pierwszym półroczu br. projekt ustawy został skierowany pod obrady sejmu.

Ważnym elementem projektowanych zmian będzie poprawa systemu informacji. Obecnie bardzo często jest tak, że firmy w ogóle nie maja świadomości z jakich instrumentów operacyjnych i instrumentów finansowych mogą skorzystać.

Cały system ma być zinformatyzowany tak aby przedsiębiorca niezależnie gdzie się znajduje mógł w każdej chwili skomunikować się z bazami danych i dowiedzieć się o aktualnych możliwościach eksportowych, ewentualnych barierach na rynku oraz instrumentach wsparcia. Administracja publiczna ma w tym zakresie duże zasoby informacji, jednak jej dystrybucja pozostawia bardzo dużo do życzenia.

Poprawiona ma być też komunikacja z Wydziałami Promocji Handlu i Inwestycji polskich ambasad i konsulatów. W tej sprawie trwają już konsultacje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Więcej uwagi ma być poświęcone placówkom w Azji, bowiem jak twierdza przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju polskie WPHI w Europie już sobie doskonale radzą.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA