REKLAMA

Ustawa o biegłych rewidentach: Większe koszty funkcjonowania na rynku kapitałowym

  • Autor: bad
  • 27 stycznia 2017 14:29
Ustawa o biegłych rewidentach: Większe koszty funkcjonowania na rynku kapitałowym Jak będzie wyglądać nowa ustawa o biegłych rewidentach? Fot. pixabay

• Trwa legislacyjny spór o to jak ma wyglądać nowa ustawa o biegłych rewidentach.
• Zaproponowane przepisy mogą zwiększyć koszty funkcjonowania na rynku kapitałowym.
• Na razie posłowie skłaniają się ku zachowaniu status quo.

Ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym to wymóg unijnej dyrektywy 2014/56/UE i rozporządzenia nr 537/2014.

Wstępne założenia ustawy miały być kompromisem dla firm audytorskich. Zmiany naniósł jednak Komitet Stały przy Radzie Ministrów, który przed skierowaniem projektu do Sejmu skrócił maksymalny okres współpracy firmy audytorskiej z jednym klientem z 10 do 5 lat. Punktem, który budzi największe kontrowersje jest tzw. joint audit, czyli wymóg zatrudnienia dwóch firm audytorskich do badań sprawozdań finansowych.

Pomysłodawcą tej zmiany jest Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, która argumentuje ten pomysł zwiększeniem konkurencyjności na rynku oraz gwarancją rzetelności i wiarygodności badań. Przeciwnicy tego przepisu twierdzą, że może on wprowadzi zamęt w pracy audytorów, ponieważ obie firmy będą patrzyły sobie na ręce, a dodatkowo wzrosną koszty dla spółek giełdowych i banków. Nowe zmiany dotyczą także wprowadzenia zakazu świadczenia przez firmy audytorskie usług dodatkowych dla klienta, którego sprawozdania finansowe bada.

- Pomysł zakazu świadczenia usług dodatkowych jest sprzeczny z interesem polskich spółek. Jest próbą wylobbowania przez grupę doradców podatkowych, działających na mniej nadzorowanym rynku, swojego interesu kosztem polskiego przedsiębiorcy, który bardzo często w różnych technicznych i operacyjnych sprawach korzysta z doradztwa swojego audytora. Ze względu na zaufanie i współpracę, przedsiębiorca na wczesnym etapie powstania problemów może szybko konsultować najlepsze dopuszczalne sposoby ich rozwiązania, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na jakość wytwarzanej przez niego informacji finansowej. – mówi Piotr Kamiński, wiceprezydent Pracodawcy RP, członek Komisji Nadzoru Audytowego przy Ministerstwie Finansów.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się 15 grudnia 2016 r., po czym skierowano projekt do Komisji Finansów Publicznych i powołanej podkomisji nadzwyczajnej. Posiedzenie jest zaplanowane na 7 lutego, gdzie komisja chce dokończyć prace nad projektem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA