REKLAMA

Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży ziemią w przyszłym tygodniu na posiedzeniu rządu

  • Autor: PAP/JS
  • 15 lutego 2016 17:20
Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży ziemią w przyszłym tygodniu na posiedzeniu rządu Jurgiel podkreślił, że projekt o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z zasobu Skarbu Państwa trafi na rząd w przyszłym tygodniu (fot. twitter/MRiRW)

· Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z zasobu Skarbu Państwa trafi pod obrady rządu nie w tym - jak zapowiadano - a w kolejnym tygodniu.
· Powodem jest "Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", który Rada Ministrów ma się zająć na najbliższym posiedzeniu.
· Dokument, za który odpowiada wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, ma określić strategię rozwoju Polski na 25 lat.

Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z zasobu Skarbu Państwa trafi pod obrady rządu nie w tym - jak zapowiadano - a w kolejnym tygodniu - poinformował minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Powodem jest "Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", który Rada Ministrów ma się zająć na najbliższym posiedzeniu. Dokument, za który odpowiada wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, ma określić strategię rozwoju Polski na 25 lat.

"To strategia, która - mam nadzieję - zmieni dużo w gospodarce, w tym też w rozwoju obszarów wiejskich" - powiedział dziennikarzom w Brukseli Jurgiel. W belgijskiej stolicy trwa spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za sprawy rolnictwa.

Jurgiel podkreślił, że projekt o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z zasobu Skarbu Państwa po uzupełnieniach wynikających z prac komitetu stałego Rady Ministrów trafi na rząd w przyszłym tygodniu. Dodał, że celem jest, by ustawa została uchwalona do 30 kwietnia.

"Najważniejsze założenie jest takie, że nabywcą nieruchomości rolnej w Polsce może być rolnik indywidualny, prowadzący lub zamierzający prowadzić gospodarstwo rolne, tak jak jest to wielu krajach" - podkreślił szef resortu rolnictwa. Jak zaznaczył, takie rozwiązanie będzie obowiązywało co najmniej przez 5 lat.

Argumentował, że wstrzymanie sprzedaży ziemi państwowej, również na okres 5 lat, zostanie wprowadzone, by przygotować ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. "Potrzebna jest w Polsce ustawa, która wskaże, jakie działania interwencyjne podejmuje państwo, jak wspiera gospodarstwa rodzinne, jak ma wyglądać urządzanie przestrzeni produkcyjnej na obszarach wiejskich" - wymieniał.

W okresie wstrzymania sprzedaży rolnicy będą mogli pozyskiwać nowe grunty od Agencji Nieruchomości Rolnych, dzierżawiąc je.

Przygotowana przez resort rolnictwa ustawa przewiduje także, że nabywcami nieruchomości rolnych mogą być zasadniczo tylko rolnicy indywidualni. Przepisy wprowadzą definicję rolnika indywidualnego - będzie nim osoba mająca kwalifikacje rolnicze, prowadząca gospodarstwo rolne do 300 hektarów i mieszkająca w danej gminie co najmniej od 5 lat. Dodatkowo wprowadzono do projektu warunek osobistej pracy w gospodarstwie, który jest spełniony m.in. wtedy, gdy dochody z prowadzenia gospodarstwa o powierzchni przekraczającej 20 ha użytków rolnych są nie niższe niż jedna czwarta część wszystkich jego dochodów.

Resort rolnictwa chce uszczelnić obrót ziemią do 1 maja 2016 roku. Wtedy upływa obowiązujący od 2004 r. okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców; obcokrajowcy będą więc mogli kupować w Polsce ziemię rolną bez specjalnego pozwolenia MSWiA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA