REKLAMA

Ustawa o wynagrodzeniach w spółkach skarbu państwa budzi wątpliwości. Dlaczego?

  • Autor: Pulshr.pl/Grażyna Majcher-Magdziak
  • 20 kwietnia 2016 16:51
Ustawa o wynagrodzeniach w spółkach skarbu państwa budzi wątpliwości. Dlaczego? Atutem nowego projektu będzie przede wszystkim zaniechanie fikcji niskiego, regulowanego wynagrodzenia zarządów firm państwowych i samorządowych (fot.pixabay.com)

• Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń w spółkach skarbu państwa likwiduje problemy związane z ustawą kominową, która działała nieefektywnie i zachęcała do omijania prawa.
• Jednak obecnie proponowane zasady wynagradzania zarządów i rad nadzorczych spółek tylko w części poprawiają mankamenty poprzedniej regulacji.

Atutem nowego projektu będzie przede wszystkim zaniechanie fikcji niskiego, regulowanego wynagrodzenia zarządów firm państwowych i samorządowych, bazującej na powierzaniu im – obok funkcji podstawowych – dodatkowo dobrze płatnych stanowisk w spółkach im podległych lub też zatrudnianiu w oparciu o kontrakty menadżerskie.

Bardzo dobrym, pobudzającym menadżerów do aktywności biznesowej jest również rozwiązanie polegające na obligatoryjnym podziale ich wynagrodzenia na część stałą i część zmienną, która stanowić ma od 50 proc. aż do 100 proc. płacy stałej. Niezwykle szczegółowo określono też w projektowanej ustawie sposób, w jaki dla poszczególnych kategorii spółek ustalana będzie kwota tych stałych wynagrodzeń.

Co zatem budzi wątpliwość?

Przede wszystkim fakt, że wśród czynników uzależniających wypłatę części zmiennej gratyfikacji, jaką otrzymywać mają osoby pełniące funkcje zarządcze, znalazły się takie determinanty jak: stopień spełniania przez spółkę misji publicznej lub zadań publicznych.

Jest to całkowicie nieekonomiczna i niemierzalna przesłanka określania wysokości wynagrodzenia, umożliwiająca skierowanie wysiłków zarządów firm na realizację celów, które nie zawsze zgodne są z dobrem samej spółki, a służą celom politycznym takim jak np. przejmowanie przez dobre firmy podmiotów upadających, współuczestniczenie w realizacji przedsięwzięć nie dających stosownego zwrotu kapitału nawet w długim okresie czasu lub też finansowanie pomysłów rozwojowych rządu zupełnie nie związanych z działalnością podstawową spółek, kosztem zaniechania inwestycji dla tej działalności koniecznych.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA