REKLAMA

Ustawa wiatrakowa niezgodna z prawem UE?

  • Autor: PAP/JS
  • 01 kwietnia 2016 14:13
Ustawa wiatrakowa niezgodna z prawem UE? Swoją opinię MSZ przedstawiło Komisji Infrastruktury (fot. Fotolia)

• W ocenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych niektóre przepisy projektu ustawy wiatrakowej mogą być uznane za niezgodne z prawem UE.
• Resort uważa również, że konieczne jest notyfikowanie projektu w KE.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) przedstawiło Komisji Infrastruktury opinię o zgodności z prawem Unii Europejskiej sprawozdania Komisji Infrastruktury (druk 365). Stanowisko MSZ datowane jest na 31 marca br.

Ministerstwo wskazuje, że zgodnie z projektem ustawy lokalizacja elektrowni wiatrowych następuje wyłącznie na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp). W ocenie resortu uzależnienie lokalizacji elektrowni wiatrowej od ustanowienia takiej możliwości w mpzp samo w sobie nie jest sprzeczne z prawem UE.

- Ponieważ jednak nie wszystkie grunty w Polsce zostały objęte mpzp , a znaczna część istniejących mpzp została sporządzona dla terenów objętych budownictwem mieszkaniowym na których projekt ustanawia zakaz budowy elektrowni wiatrowych przepis ten może być uznany za niezgodny z art. 13. ust. akapit pierwszy dyrektywy 2009/28 /WE - ocenia MSZ

Zobacz: Ustawa wiatrakowa to pozorny ukłon w stronę samorządów?

Zgodnie z przywołanym przepisem dyrektywy 2009/28/we państwa członkowskie zapewniają, że wszelkie krajowe przepisy dotyczące procedur autoryzacji, certyfikacji i licencjonowania, które są stosowane w elektrowniach wytwarzających energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii oraz związanej z nimi infrastruktury sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, są proporcjonalne i niezbędne.

- Dostępne na stronach sejmowych uzasadnienie projektowanej ustawy nie zawiera jednak żadnych informacji mogących wskazywać na konieczność ustanowienia projektowanego ograniczenia , a także na jego proporcjonalność - podkreśla MSZ.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Kuruc 2016-04-03 00:17:03
    Z wiatrakami walczy don Pissot z Siedlec.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA